Ploter laserowy to urządzenie do zadań specjalnych. Dzięki niemu obróbka metali stanie się przyjemnością

  • 19.01.2022, 16:47 (aktualizacja 19.01.2022, 21:07)
  • Artykuł partnera
Ploter laserowy to urządzenie do zadań specjalnych. Dzięki niemu obróbka…
Choć raczej wszyscy spotkaliśmy się produktami wytworzonymi za jego pomocą, to nie każdy wie, czym tak dokładnie jest ploter laserowy. A jak się okazuje, urządzenie to wykorzystywane jest niemałym zbiorze branż – od poligrafii, przez metaloplastykę po pracownie artystyczne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat laserowej wycinarki do metali, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Co właściwie kryje się pod terminem ploter? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

W najbardziej ogólnym ujęciu ploter to komputerowe urządzenie peryferyjne służące do pracy z płaskimi powierzchniami. W porównaniu do drukarek ploter radzi sobie ze zdecydowanie większymi powierzchniami, a poza tym jego funkcjonalność nie kończy się jedynie nanoszeniu atramentu. W zależności od zastosowanej technologii przy jego użyciu jesteśmy w stanie m.in. wycinać w danej powierzchni konkretne, wcześniej zaprojektowane wzory, a także wykonywać grawerunki i nakładać obrazy. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi funkcji, z urządzeń tych korzystają firmy poligraficzne, agencje reklamowe, pracownie geodezyjne, a także artyści. Plotery występują w wersjach atramentowych, solwentowych, grawerujących czy tnących. Ze względu na swoją uniwersalność szczególnym powodzeniem cieszy się ploter wyposażony w technologię  laserową. Tak jak część ze wspomnianych typów ploterów służy bardziej zaawansowanemu drukowaniu, tak w przypadku plotera CO2 możemy mówić już o pełnoprawnej, bezdotykowej wycinarce do metali. I nie tylko metali, bowiem ploter laserowy równie dobrze radzi sobie z wycinaniem wzorów również w takich materiałach jak: papier, drewno, plastik, pleksi, tkanina, skóra, guma czy korek.

Plotery laserowe różnią się możliwościami i oczywiście ceną. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Temperatura wytwarzana przez wiązkę lasera pozwala również na wykonywanie grawerunków w tak twardych materiałach jak marmur czy skała. A przy tym laser zapewnia zdecydowanie większą precyzję i szybkość działania niż rozwiązania mechaniczne. Najmniejszego problemu nie sprawi mu więc naniesienie najbardziej skomplikowanego wzoru na metalowy puchar czy drewnianą tabliczkę. Jeśli wymienione zalety przekonały Cię do zakupu plotera, musisz jedynie odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich zastosowań będzie on przeznaczony. Ceny wycinarek są bowiem zróżnicowane – ploter laserowy o mocy 40W zakupimy już za około 3 tysiące złotych, natomiast za bardziej zaawansowaną wycinarkę CO2 o mocy 130W, radzącej sobie nawet z najbardziej wytrzymałymi materiałami, zapłacimy oczywiście więcej. Niezależnie od tego, który z wariantów wybierzesz, plotery laserowej najwyższej klasy znajdziesz w sklepie diolut.pl . W oferowanych przez niego zestawach znajdziesz nie tylko najlepsze na rynku plotery, ale również oprogramowanie komputerowe, wentylator, pompę do wody i niezbędne przewody. Tak by z pracą móc ruszyć od razu.

 

Artykuł partnera

Podziel się:


Pozostałe