Miał jej wysłać samochód. W obawie przed piratami

  • 13.01.2022, 14:09 (aktualizacja 13.01.2022, 14:18)
  • kom. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Miał jej wysłać samochód. W obawie przed piratami
POWIAT BRANIEWSKI. 79-letnia mieszkanka powiatu braniewskiego na skutek działania oszusta straciła ponad 1,8 tys. euro. Nowy znajomy na jednym z popularnych portali społecznościowych przekonywał kobietę, że chce wysłać na jej adres samochód z pieniędzmi.

W środę (12 stycznia) do braniewskiej komendy Policji zgłosiła się 79-letnia mieszkanka powiatu braniewskiego, by poinformować, że została oszukana. Z relacji kobiety wynikało, że na początku stycznia 2022 roku do grona jej znajomych, na jednym z portali społecznościowych, dołączył pewien mężczyzna. Pokrzywdzona korespondowała z nim na komunikatorze.

Pewnego dnia nowy znajomy poinformował 79-latkę, że chciałby przesłać do Polski na jej adres samochód, w którym znajduje się duża suma pieniędzy. Mężczyzna zapewniał, że to jedyny sposób, aby uchronić własność przed piratami, którzy grasują na morzu, w pobliżu miejsca, w którym on przebywał.

Kobieta zdecydowała się pomóc „znajomemu”. Wtedy też pojawiły się pierwsze prośby o przelanie gotówki. Nietypowa paczka miała utknąć na lotnisku w Krakowie i koniecznym było wykupienie samochodu poprzez zrealizowanie przelewów. 79-latka przelała w sumie ponad 1,8 tys. euro, a gdy mężczyzna dopytywał o potwierdzenie transakcji zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i o wszystkim powiadomiła policjantów.
 

Policjanci przestrzegają:
• nie przekazuj pieniędzy obcym osobom;
• zawsze zweryfikuj tożsamość znajomego/członka rodziny, który prosi cię o finansowe wsparcie;
• nie przesyłaj pieniędzy na podane przez obce osoby numery kont;
• nie podawaj nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe;
• nie przekazuj obcym osobom kodów do płatności mobilnych;
• nie klikajmy w linki w wiadomościach czy e-mailach wysłanych przez nieznane nam osoby. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów.

 

 

 


ZAREKLAMUJ  SIĘ
w Nowinach Północnych!

WIĘCEJ:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

kom. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe