Stacja meteorologiczna. Będzie monitorowała suszę

  • 11.01.2022, 19:27 (aktualizacja 11.01.2022, 19:27)
  • Inf. prasowa UG w Braniewie
Stacja meteorologiczna. Będzie monitorowała suszę © Archiwum UG w Braniewie
GMINA BRANIEWO. W Świętochowie rozpoczęła swoje działanie automatyczna stacja meteorologiczna. Jej głównym celem jest monitoring suszy rolniczej.

Stacja powstała w ramach „Warmińsko-Mazurskiego Mechanizmu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej 2021”, którego ideą jest zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych w województwie warmińsko-mazurskim. Koszt realizacji zadania to ponad 56,6 tys. złotych. Dotacja z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego wyniosłą ponad 42,4 tys. złotych.

Głównym celem stacji meteorologicznej jest monitoring suszy rolniczej. Informacje pozyskane ze stacji pozwolą na ocenę lokalnej sytuacji pogodowej i prognozowanie, co przyniesie szereg korzyści dla producentów rolnych, sadowników (efektywne planowanie zabiegów agrotechnicznych, działań prewencyjnych).

— Specjalistyczne pomiary i obserwacje pozwolą na rzetelną ocenę aktualnego zagrożenia — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. — A w razie klęsk żywiołowych, których przecież w dzisiejszych czasach nie brakuje, będą pomocne w przypadku starania się o odszkodowania.

Stacje meteorologiczne, dzięki wysoko rozwiniętemu systemowi mierzenia wilgotności gleby umożliwią sporządzanie precyzyjnych map glebowo-rolniczych obejmujących regiony województwa będące w zasięgu działania stacji meteorologicznych, i co najważniejsze, zasięg występowania suszy w określonym czasie i miejscu. Umożliwiają one szczegółowe zaplanowanie zabiegów agrotechnicznych, w tym przede wszystkim nawadniających, co dla jednostki samorządu terytorialnego posiadającej taką stację staje się ważnym narzędziem mającym wpływ na produkcję rolniczą.

Stacja w Świętochowie powstała w ramach konkursu „Warmińsko-Mazurski Mechanizm Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej”. Jego ideą jest zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych na terenie całego regionu. Pozyskiwane z nich dane poza bieżącym wykorzystaniem lokalnym, będą stanowiły uzupełnienie krajowej sieci stacji meteorologicznych, które pracują w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej. Obsługiwany jest on przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 

Jak to działa?
Stacja składa się z loggera pomiarowego wraz z systemem transmisji danych przez łącze GSM, umieszczonego w szafie z tworzywa, masztu kratownicowego aluminiowego H-12m, zestawu zasilania automatycznego: panel solarny i turbina wiatrowa wraz z buforem akumulatorowym, wiatromierza, czujnika temperatury i wilgotności powietrza oraz czujnik temperatury „bis” w osłonie antyradiacyjnej, czujnika temperatury przygruntowej w osłonie antyradiacyjnej oraz czujnik temperatury gruntu, deszczomierza korytkowego nieogrzewanego (dwie sztuki) i ogrodzenia panelowego.
Stacja została podłączona do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej IUNG, dzięki czumu mieszkańcy Gminy Braniewo będą mogli mieć na bieżąco wgląd dotyczący pomiarów:
- temperatury powietrza na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu,
- temperatury powietrza na wysokości 5 cm nad poziomem gruntu,
- temperatury gleby,
- wilgotności względnej powietrza na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu,
- sum opadu atmosferycznego,
- prędkości i kierunku wiatru.

 

Monitorowanie suszy
Zadaniem monitorowania suszy rolniczej jest wskazanie obszarów, na których występują straty w uprawach. Według ustawy susza oznacza szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od 21 marca do 30 września danego roku.
Monitoring Suszy Rolniczej w Polsce prowadzony jest dla grup i gatunków roślin: zbóż ozimych, zbóż jarych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew owocowych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych.
Opracowany System zawiera aplikacje komputerowe integrujące dane meteorologiczne, potrzebne do obliczenia klimatycznego bilansu wodnego (KBW) oraz dane z cyfrowej mapy glebowo-rolniczej, obrazującej przestrzenne zróżnicowanie retencji wodnej różnych kategorii agronomicznych gleb. Przy wyznaczaniu obszarów zagrożonych suszą rolniczą dla poszczególnych upraw w SMSR uwzględniane są dwa czynniki: warunki pogodowe i podatność gleb na suszę.
W 2021 roku na „Warmińsko-Mazurski Mechanizm Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej” samorząd województwa przeznaczył kwotę 200 tys. złotych.

 

 

 

 


ZAREKLAMUJ  SIĘ
w Nowinach Północnych!

WIĘCEJ:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

Inf. prasowa UG w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe