Makatki kuchenne. Zapomniany element wnętrz

  • 15.06.2016, 12:00
  • Inf. Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie
Makatki kuchenne. Zapomniany element wnętrz kl. Paweł Wodzień SVD
W Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie można oglądać wystawę makatek kuchennych pochodzących ze zbiorów Muzeum w Praszce.

Makatki wywodzą się z terenów dzisiejszych Niemiec i Holandii, gdzie popularne były już w XIX wieku. Zawieszane w kuchniach, stanowiły element dekoracji wnętrza, podkreślając zarazem jego schludność i porządek. Na przełomie XIX i XX wieku makatki rozpowszechniły się również w innych krajach Europy, w tym także i w Polsce.

Najpopularniejsze makatki to tzw. „kucharki” — zwykle prostokątne bądź kwadratowe tkaniny różnej wielkości, wykonane z białego płótna lub lnu, z naniesionym za pomocą haftu albo druku przedstawieniem. Zawieszano je przede wszystkim w kuchniach, które stanowiły centralny punkt domostwa — przy szafkach na naczynia, nad umywalkami czy kranami, nad stołem lub łóżkiem.

Haft wykonany na makatce składa się zwykle z dwóch części: obrazka oraz sentencji. Wśród motywów makatkowych przedstawień możemy wyróżnić: scenki rodzajowe, kompozycje kwiatowe, motywy religijne czy bajkowe. Natomiast tekst, który pojawia się obok obrazka, ma zwykle charakter dydaktyczny i najczęściej nawiązuje on w bezpośredni sposób do wyhaftowanego na makatce obrazka. Są to z reguły „mądrości ludowe”, przysłowia,  modlitwy bądź powitanie. Podajmy choćby kilka przykładów: „Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść”, „Świeża woda zdrowia doda”, „Zdrowie dziecka szczęściem matki” czy „Pan jest moim Pasterzem”. Najczęściej napisy nawiązują w bezpośredni sposób do wyhaftowanego na makatce obrazka.

Makatki były zwykle haftowane na białym płótnie, krochmalone i starannie prasowane. Najczęściej stosowanym kolorem wśród haftujących makatki gospodyń był kolor niebieski. Ręcznie wykonane hafty były nie tylko elementem dekoracyjnym wnętrza, ale świadczyły również o zręczności i pracowitości gospodyni.

Takie też makatki możemy obecnie oglądać w Muzeum Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie. Wystawę przygotowała s. Hanna Lellek SSpS a jej komisarzem jest o. Wiesław Dudar SVD.

Z ekspozycją będzie można sie zapoznać do 31 lipca 2016 r.

 

 

Inf. Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie

Zdjęcia (12)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe