Są gotowi. W styczniu wyjadą na Łotwę

  • 16.12.2021, 17:57 (aktualizacja 16.12.2021, 18:05)
  • Inf. prasowa 9BBKPanc.
Są gotowi. W styczniu wyjadą na Łotwę © 9BBKPanc.
BRANIEWO. Na misję wyjadą w styczniu 2022 roku, ale zanim to nastąpi będą musieli przejść kwarantannę. Dlatego już 15 grudnia w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej odbyła się uroczystość pożegnania żołnierzy X zmiany Polskiego kontyngentu Wojskowego w Republice Łotewskiej.

X. zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Łotwa” została utworzona na bazie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.  Żołnierze z Braniewa wyjadą na Łotwę już po raz szósty. Zastąpią tam  żołnierzy IX zmiany PKW, która również została utworzona na bazie 9 brygady.

— Jako wasz dowódca i przełożony jestem przekonany i głęboko wierzę w to, że sprostacie temu wyzwaniu i wykonacie postawione przed Wami zadania mandatowe, dając tym samym gwarancję realizacji zobowiązań  podjętych przez państwo Polskie wobec naszych sojuszniczych partnerów — powiedział w swoim przemówieniu płk Grzegorz Barabieda, dowódca 9BBKPanc.

Polski Kontyngent Wojskowy na  Łotwie funkcjonuje w strukturze wielonarodowej batalionowej grupy bojowej, pod dowództwem kanadyjskim. W grupie oprócz Kanadyjczyków i Polaków służą przedstawiciele: Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii.

— Niebawem wyruszacie w rejon misji, aby wspólnie z naszymi sojusznikami, realizować zadania w operacji wzmocnienia wschodniej flanki NATO — mówił do żołnierzy gen. bryg. Wojciech Ziółkowski, reprezentujący dowódcę generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i dowódcę 16 Dywizji Zmechanizowanej. — Operacji, która  realizowana jest wskutek decyzji podjętych w 2016 roku podczas szczytu NATO w Warszawie.

Misja w Republice Łotewskiej potrwa pół roku. Większość z wyjeżdżających żołnierzy już tam była, chociaż są i tacy, którzy jadą na Łotwę i na misję  po raz pierwszy. Dowódcą kontyngentu został mjr Wojciech Tuchalski z 9BBKPanc., który na łotewskiej misji był już dwa razy. Za każdym razem brygada z Braniewa kierowała  na Łotwę pododdział w sile kompani czołgów z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowią: czołgi PT-91 i wozy dowodzenia.

— Zaangażowanie w misję przywracania i utrzymania pokoju to jedno z najważniejszych wyzwań przed jakimi stają współczesne siły zbrojne — mówił płk Mariusz Marut, który w Braniewie w imieniu Dowódcy Operacyjnego RSZ podpisał protokół o przekazaniu komponentu PKW przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych  Dowództwu Operacyjnemu RSZ. — Siły skierowane do pełnienia tej misji mają za zadanie odstraszać potencjalnych agresorów oraz być w gotowości do podjęcia działań przeciw hybrydowych i bojowych, mających na celu utrzymanie integralności terytorialnej wschodniej flanki NATO.

W imieniu Dowódcy Generalnego RSZ podpis na dokumencie złożył gen. bryg. Wojciech Ziółkowski. Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki życząc żołnierzom powodzenia w imieniu lokalnych samorządowców i mieszkańców, podarował dowódcy kontyngentu prezent w postaci flagi Braniewa, która pojedzie z żołnierzami na Łotwę.

Uroczystości  pożegnania żołnierzy towarzyszyła Orkiestra Wojskowa z Elbląga. Zbiórkę na placu apelowym 9 brygady zakończyła defilada, po której  żołnierze i zaproszeni goście wzięli udział  w spotkaniu  opłatkowym, które odbyło się w Klubie 9BBKPanc.

 

 


ZAREKLAMUJ  SIĘ
w Nowinach Północnych!

WIĘCEJ:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

Inf. prasowa 9BBKPanc.

Zdjęcia (20)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe