Nowy dowódca braniewskiego batalionu lekkiej piechoty

  • 17.11.2021, 14:57 (aktualizacja 17.11.2021, 16:59)
  • Inf. prasowa, 43 batalion lekkiej piechoty w Braniewie
Nowy dowódca braniewskiego batalionu lekkiej piechoty © 43blp w Braniewie
BRANIEWO. Zmiana na stanowisku dowódcy 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie. Od 17 listopada nową kartę historii tej jednostki pisze ppłk Bogumił Krupiński.

Ppłk Bogumił Krupiński jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu. Służbę wojskową rozpoczynał w I Brygadzie Artylerii w Węgorzewie. Następnie służył m.in. w 16 Brygadzie Zmechanizowanej w Morągu i Batalionie Składowania w Olsztynie. Od 2017 roku służy w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, gdzie pełnił funkcję Szefa Sekcji Współpracy Cywilno-Wojskowej. Nowy dowódca 43blp duży nacisk położy przede wszystkim na wsparcie lokalnej społeczności i współpracę z samorządami regionu.

— Chcę skupić się przede wszystkim na dalszej współpracy oraz przeprowadzić z partnerami społecznymi z regionu oraz służbami wspólne szkolenia dotyczące zwalczania skutków klęsk żywiołowych — informuje ppłk Krupiński. — Chcę również ściślejszej współpracy z administracją wojskową, aby usprawnić i przyspieszyć procedury przyjmowania kandydatów w szeregi Brygady.

— W przyszłym roku pragnę, by moje pododdziały weszły w ścisłą współpracę szkoleniową z łotewską i fińską Obroną Terytorialną, by na zasadzie wymiany doświadczeń móc wzbogacić szkolenie mojego batalionu — dodaje ppłk Krupiński.

Nowy dowódca 43blp jest doktorem nauk humanistycznych (dyplom uzyskał na Polskiej Akademii Nauk) i nauczycielem akademickim. Jest także absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego, a jego pasją są biegi. Na swoim koncie ma m.in. tytuł mistrza Polski w biegu na 5 km oraz wicemistrza Polski na 10 000 m (kat. masters).

Dotychczasowy dowódca braniewskiego batalionu, ppłk Grzegorz Wnuk, w styczniu przyszłego roku przechodzi na emeryturę. — Gdy przed rokiem przejmowałem dowództwo 43 batalionu, w kraju szalała epidemia — przypomina ppłk Wnuk. — Skupiliśmy się więc na wsparciu działań związanych z ochroną zdrowia i życia: służby w szpitalach, domach opieki społecznej, wsparcie seniorów i kombatantów. W szczycie pandemii każdego dnia w tych działaniach brało udział nawet ponad 250 żołnierzy 43 batalionu lekkiej piechoty.

Ppłk Grzegorz Wnuk jest absolwentem Szkoły Oficerów Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Wcześniej służył m.in. w 13 pułku przeciwlotniczym w Elblągu, 20 Brygadzie Zmechanizowanej w Bartoszycach, a także w 3 pułku przeciwlotniczym w Szczecinie.

Do dowódców zwrócił się ich przełożony, płk Mirosław Bryś, Dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
— To bardzo ważny dzień dla braniewskiego batalionu — mówi płk Mirosław Bryś. — Bo oto w historii batalionu następuje kolejny rozdział. To symboliczne przekazanie proporca batalionu, podpisanie protokołu, ma swój wymiar emocjonalny i wojskowy. Dowodzenie batalionem to nie tylko przywilej, to nie tylko zaszczyt, ale również ogromna odpowiedzialność. To na barkach dowódcy spoczywa odpowiedzialność za dowodzenie. To nie tylko wydawanie rozkazów i komend. Ale to odpowiedzialność za podległych żołnierzy, za zapewnienie im bezpieczeństwa w czasie realizacji zadań.

 

 

 


Jesienna PROMOCJA na REKLAMĘ
w Nowinach Północnych!

WIĘCEJ:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

Inf. prasowa, 43 batalion lekkiej piechoty w Braniewie

Zdjęcia (7)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe