Pożar kościoła. Strażackie ćwiczenia „Parafia 2021”

  • 25.10.2021, 18:02
  • Inf. prasowa KP PSP w Braniewie
Pożar kościoła. Strażackie ćwiczenia „Parafia 2021” © KP PSP w Braniewie
PIENIĘŻNO. Strażacy z Braniewa i powiatu braniewskiego uczestniczyli w ćwiczeniach taktyczno-ratowniczych „Parafia 2021”, które odbyły się w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie.

Scenariusz ćwiczeń zakładał zaprószenie ognia w wieży kościelnej.

Do działań jako pierwsi ruszyli strażacy-ochotnicy z jednostki OSP Pieniężno, których po kilku minutach wsparli ochotnicy z terenu gminy Pieniężno. Zadymienie w wieży kościelnej, skomplikowany układ wejścia, poszukiwanie i ewakuacja osób poszkodowanych, dotarcie do źródła pożaru oraz zbudowanie odpowiedniego zaopatrzenia wodnego z rzeki Wałszy – to główne zadania, z którymi zmagali się uczestniczący w ćwiczeniach strażacy.

Główny ciężar dowodzenia przejął komendant gminny OSP druh Aleksander Popowicz, którego wspierali dzielnie strażacy-ochotnicy z Pieniężna. Pogoda w dniu ćwiczeń również mocno testowała wytrzymałość strażaków, poprzez silny wiatr, opady deszczu i gradu.

Po zbudowaniu skutecznego systemu pobierania i dostarczania wody na duże odległości strażacy sprawili trzy pojazdy specjalne (autodrabina oraz dwa podnośniki hydrauliczne) wokół obiektu sakralnego, z których podany został środek gaśniczy.

Z uwagi na charakter i wielkość obiektu do działań – oprócz potencjału ratowniczego strażaków ochotników miasta i gminy Pieniężno – skierowano również strażaków z Braniewa, Fromborka oraz gmin Płoskinia i Lelkowo. Dodatkowo potencjał ratowniczy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. Działania strażaków wspierali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Braniewie oraz Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach.

Zmaganiu strażaków przyglądali się samorządowcy, zaproszeni goście, przedstawiciele ruchu pożarnictwa ochotniczego, duchowieństwo oraz funkcjonariusze komendy PSP, którzy nadzorowali całość ćwiczeń i poddali je ocenie. Na zakończenie strażacy zostali poczęstowani ciepłym posiłkiem. W ćwiczeniach zaangażowano ponad 20 jednostek sprzętowych oraz 80 strażaków OSP i PSP.

Ruch pożarnictwa ochotniczego reprezentowali strażacy z jednostek OSP: Pieniężna, Kierpajn Wielkich, Plut, Lechowa, Braniewa, Fromborka, Płoskini, Długoboru, Zagaj, Lelkowa, Wyszkowa.

 

 


Jesienna PROMOCJA na REKLAMĘ
w Nowinach Północnych!

WIĘCEJ:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

Inf. prasowa KP PSP w Braniewie

Zdjęcia (53)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe