Chodź nocą na wieżę, będzie można pozwiedzać

  • 24.10.2021, 18:22
  • Inf. prasowa MBP w Braniewie
Chodź nocą na wieżę, będzie można pozwiedzać
BRANIEWO. W nocy wszystko wygląda inaczej... Dlatego Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie zaprasza na nocne zwiedzanie Wieży Bramnej.

30 października (sobota), w godzinach od 16:00 do 20:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Braniewa oraz turystów odwiedzających nasz region na nocne zwiedzanie Wieży Bramnej – najstarszego zabytku murowanego Warmii.

Będzie to wyjątkowa okazja (już po raz drugi w najnowszej historii wieży) do podziwiania przepięknej panoramy Braniewa w godzinach wieczornych. Odwiedzający będą mieć również możliwość zakupu pamiątek turystycznych.
 

Najstarszy murowany zabytek Warmii

Wieża bramna jest najstarszym murowanym zabytkiem na Warmii. Jest ona fragmentem nieistniejącego zamku biskupiego z XIII w. Łączyła pierwotnie zamek główny z przedzamczem i powiązana była z zachodnią kurtyną muru obronnego. Dolna część wieży została zbudowana w 4 ćw. XIII wieku i następnie była nadbudowana w latach 1320-30. Ostatnia kondygnacja powstała w wieku XVII i modyfikowana była w latach 1873-1874.
Wieża jest wzniesiona na planie kwadratu i ma trzy kondygnacje.
W dolnej części wieży, znajduje się przejazd (dziś zamurowany).
Na piętrze znajduje się pomieszczenie kaplicy, powstałej w latach 1320-1330, która jest nakryta sklepieniem gwiaździstym, wspartym na konsolach z tzw. sztucznego kamienia. W południowej ścianie kaplicy znajduje się głęboka, ostrołukowa wnęka ołtarza, która w przeszłości była połączona z salą sąsiedniego budynku mieszkalnego. Na piętrach wieży znajdują się kręcone schody. Elewacje zostały silnie zniekształcone w latach 1873-1874. Wśród licznych otworów z tego czasu (dziś zamurowanych), widoczne są ślady ostrołukowych blend gotyckich członkujących górne kondygnacje. W ścianie zachodniej i wschodniej widoczne są fragmenty ostrołukowych arkad przejazdu.

[PRZECZYTAJ TAKŻE: Wieża Bramna dawnego Zamku Biskupiego w Braniewie]

 


 

 

 


Jesienna PROMOCJA na REKLAMĘ
w Nowinach Północnych!

WIĘCEJ:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

Inf. prasowa MBP w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe