Tutaj trafia woda ze studni. Stąd kierowana jest do mieszkańców

  • 18.10.2021, 19:04 (aktualizacja 18.10.2021, 19:09)
  • Wojciech Andrearczyk
Tutaj trafia woda ze studni. Stąd kierowana jest do mieszkańców © Wojciech Andrearczyk
BRANIEWO. Zakończyły się prace modernizacyjne w przepompowni wody pitnej przy ulicy Szkolnej w Braniewie. Inwestycja realizowana przez Wodociągi Miejskie Sp. z o. o. kosztowała niemal 1,5 mln złotych. Zadanie zostało dofinansowane z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie (1,3 mln złotych).

— Zakres robót obejmował prace budowlane, elektryczne i sanitarne — mówi Bartłomiej Fita, prezes Wodociągów Miejskich Sp. z o. o. — Oba podziemne zbiorniki wody pitnej poddane zostały renowacji poprzez iniekcyjne, ciśnieniowe uszczelnieni rys i pęknięć przy zastosowaniu dwuskładnikowej żywicy poliuretanowej, a następnie powierzchnie zbiorników pokryto zaprawą polimerowo-cementową.

Oprócz tego wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, ułożono płytki ceramiczne na powierzchniach posadzek i ścian, utwardzono nawierzchnie z kostki brukowej wymieniono ogrodzenie wraz z bramami wjazdowymi.

Przepompownia wody pitnej będzie w pełni zautomatyzowana i będzie działała bezobsługowo.

— Zamontowane pompy są energooszczędne, bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska — mówi Fita. — Dodatkowo modernizacja zbiorników na wodę zapewni mieszkańcom Braniewa bardzo dobrą jakość wody.

Oszczędność energii była jednym z priorytetowych zadań tej inwestycji. Nowe pompy, które zostały zamontowane, zużywają znacznie mniej prądu. Ważne były również prace dotyczące uzdatniania wody. Istniejące zbiorniki retencyjne przeszły bowiem konieczny remont.

— Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że przepompownia będzie funkcjonowała bezobsługowo i nie będzie potrzeby angażowania do jej nadzoru kilku pracowników — mówi prezes Wodociągów Miejskich.

Oczywiście nadzór nad bezpieczeństwem będzie sprawował monitoring (z siedzibą w braniewskiej oczyszczalni), dzięki rozmieszczonym na terenie przepompowni kamerom.

 

Jak to działa?
Do przepompowni przy ul. Szkolnej w Braniewie woda trafia z pięciu studni w Rogitach, gdzie znajduje się stacja uzdatniania wody. W braniewskiej przepompowni umieszczony jest specjalny zbiornik (o pojemności aż 1 tys. metrów sześc.), w którym woda jest przechowywana i na bieżąco zużywana przez mieszkańców. Zapas tej wody wystarcza na około 6 godzin (np. w przypadku awarii).
Istniejący zbiornik również przeszedł konieczny remont. Został wypiaskowany, wyszpachlowany, pomalowany specjalną farbą.
Prace związane z modernizacją przepompowni odbywały się przy zachowaniu ciągłości funkcjonowania przepompowni i dostawy wody pitnej dla mieszkańców Braniewa.

 

Wykonane prace

1. Branża budowlana:
-  wymieniono stolarkę okienną i drzwiową;
-  ułożono płytki ceramiczne na powierzchniach posadzek i ścian;
-  oba podziemne zbiorniki wody pitnej poddane zostały renowacji poprzez iniekcyjne, ciśnieniowe uszczelnieni rys i pęknięć przy zastosowaniu dwuskładnikowej żywicy poliuretanowej, a następnie powierzchnie zbiorników pokryto zaprawą polimerowo – cementową;
-  wykonano utwardzone nawierzchnie z kostki brukowej;
-  wymieniono ogrodzenie wraz z bramami wjazdowymi.

2. Branża elektryczna:
-  wykonano nową szafę sterowniczą;
-  wymieniono instalację elektryczną w budynku PWP;
-  zainstalowano zestaw nowych pomp;
-  zainstalowano nowy agregat prądotwórczy z autostartem;
-  uaktualniono program sterujący pompownią pracujący z nowym sterownikiem.

3. Branża sanitarna:
-  wymieniono orurowanie pompowni z żeliwnego na stal nierdzewną;
-  wymieniono przepływomierz elektromagnetyczny rejestrujący przepływy wody do sieci wodociągowej;
-  wymieniono orurowanie łączące zbiorniki wody z budynkiem pompowni;
-  wymieniono armaturę odcinającą i regulacyjną na rurociągach pompowni;
-  wyposażono pompownię w osuszacz powietrza.

 

 


Jesienna PROMOCJA na REKLAMĘ
w Nowinach Północnych!

WIĘCEJ:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe