Samorządowcy podpisali Strategię dla Pogranicza

  • 18.10.2021, 17:00 (aktualizacja 18.10.2021, 17:07)
  • Wojciech Andrearczyk
Samorządowcy podpisali Strategię dla Pogranicza © pograniczewm.pl Strategię dla Pogranicza podpisują wójt Gminy Braniewo Jakub Bornus (z lewej) i wójt Gminy Lelkowo Łukasz Skrzeszewski
BRANIEWO. Przedstawiciele dziewięciu gmin współpracujących w Stowarzyszeniu Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza – w obecności wicemarszałka Województwa Mirona Sycza oraz dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Lidii Wójtowicz – przyjęli w Braniewie Strategię dla Pogranicza.

W dokumencie skupiono się na zapewnieniu podstaw rozwoju gospodarczego w warunkach depopulacji, poprawie atrakcyjności zamieszkania oraz odblokowaniu potencjału tkwiącego w racjonalnym gospodarowaniu zasobami środowiska.

PRZECZYTAJ: Strategia dla Pogranicza

9 gmin (w powiecie braniewskim to Gmina Braniewo i Gmina Lelkowo), 5 powiatów, 48 tys. mieszkańców – gminy wchodzące w skład Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gminy Pogranicza dzieli wiele, ale łączą je wspólne problemy.

— Od maja 2021 roku odbywały się warsztaty strategiczne, które doprowadziły do powstania strategii — mówi Radomir Matczak ze Związku Miast Polskich. — Gminy Partnerstwa Pogranicze w Strategii Warmińsko-Mazurskie 2030 zostały zdefiniowane jako Obszar Strategicznej Interwencji pn. obszary marginalizacji. Podobnie zostały określone również w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Jest to więc bez wątpienia obszar problemowy i choć w ostatnich latach można tu dostrzec dość dynamiczne i pozytywne zmiany, to jednak pogranicze znajduje się wciąż w końcówce „peletonu” obszarów przeżywających problemy strukturalne. Kluczową kwestią w pracach nad strategią było zatem wypracowanie jasnego kierunku oraz możliwie szerokich ścieżek zmian, które pozwolą partnerskim gminom i ich mieszkańcom na realizację ambitnych przedsięwzięć wspieranych m.in. środkami zewnętrznymi.

— Zamieszkujemy obszar bardzo zróżnicowany, w którym jednak występują podobne i głębokie problemy społeczne i gospodarcze. Wierzę, że przyjęta strategia to milowy krok w kierunku ich rozwiązania — jasno stawia sprawę Marta Kamińska, prezes stowarzyszenia i wójt Gminy Barciany.

W Strategii wskazano 3 szerokie projekty strategiczne, których zręby opierają się na turystyce zrównoważonej i kwalifikowanej, zielonej gospodarce oraz wzmocnieniu wspólnoty społecznej i tożsamości przy zaangażowaniu dotychczasowych i nowych mieszkańców.
Jej przyjęcie otwiera m.in. drogę do dyskusji z władzami regionalnymi i rządowymi o konkretnych możliwościach finansowego wsparcia zapisanych w niej projektów, m.in. przy wykorzystaniu środków UE. Kształt strategii może się więc w najbliższych miesiącach jeszcze zmieniać, oczywiście z uwzględnieniem głosów społeczności Pogranicza.

 

Jakub Bornus, wójt Gminy Braniewo:
— Celem naszych dotychczasowych działań w ramach Stowarzyszenia było stworzenie Strategii, która mogłaby połączyć wszystkie dziewięć gmin. Nie chodzi tu tylko o jedno jakieś zadanie. Stawiamy na projekty sieciowe, nieoderwane od siebie. Liczymy na to, że nasze projekty będą dodatkowo preferowane podczas pozyskiwania dofinansowań zewnętrznych – tak unijnych, jak i rządowych. Najważniejsze, że dzięki specjalistom wiemy, w którym kierunku iść.

 

Łukasz Skrzeszewski, wójt Gminy Lelkowo:
— Nasze partnerstwo zaczyna się w Gminie Braniewo, a kończy w Gminie Dubeninki. To odległość 200 kilometrów! Mimo to mamy coś wspólnego: problemy. Nasze gminy są w większości popegerowskie, brak jest dobrej infrastruktury drogowej, wodno-ściekowej, nie jest rozwinięta turystyka. I choć są to tereny atrakcyjne turystycznie, to może to być minusem, ponieważ pojawiają się problemy z inwestowaniem. Krwiobiegiem gospodarki są drogi, tymczasem my „stoimy pod ścianą” a nasze drogi często prowadzą jedynie do granicy. W przyjętej Strategii i w partnerstwie pokładamy trzy główne nadzieje: liczymy na poprawę infrastruktury drogowej, dofinansowanie zmian w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i w rozwoju turystyki. Jako Gmina Lelkowo liczymy na przykład na uatrakcyjnienie terenów przy Jeziorze Głębockim. Cieszymy się, że powstał dokument, który na pewno będzie się zmieniał i nad którym będziemy ciągle pracowali. Poznaliśmy nasze ponadlokalne problemy i jesteśmy gotowi do dalszej pracy, ponieważ chcemy, aby to był długofalowy plan rozwoju naszych gmin.

 

 


Jesienna PROMOCJA na REKLAMĘ
w Nowinach Północnych!

WIĘCEJ:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

Wojciech Andrearczyk

Zdjęcia (28)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe