Zaangażowani i kreatywni. Opiekunowie drużyn pożarniczych zdobywali wiedzę

  • 12.10.2021, 17:00 (aktualizacja 12.10.2021, 17:01)
  • dh Iza Rychcik-Gawron, przewodnicząca Komisji
Zaangażowani i kreatywni. Opiekunowie drużyn pożarniczych zdobywali wiedzę © Archiwum organizatorów
FROMBORK. Kreatywne prowadzenie zajęć i pomysłowość w pracy z młodzieżą, szeroko rozumiane ratownictwo i zagadnienia związane z pożarnictwem to tylko nieliczne tematy omawiane podczas zorganizowanego we Fromborku szkolenia dla opiekunów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Od 8 do 10 października we Fromborku, na terenie Caritas Archidiecezji Warmińskiej, odbyło się szkolenie dla opiekunów MDP zorganizowane przez Komisję ds. Młodzieży i Sportu ZOSP ZP RP działającą przy Zarządzie Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Braniewie. Uczestniczyło w nim 35 opiekunów z całej Polski, między innymi z województwa małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i podlaskiego.

Już pierwsze piątkowe zajęcia dotyczące cech opiekunów MDP wywiązały ciekawą dyskusję, ukazując jak ważnym aspektem pracy z młodzieżą jest zaangażowanie. Na koniec dnia wszyscy wspólnie zasiedli przy ognisku.

Sobota rozpoczęła się grą terenową przygotowaną przez organizatorów. Uczestnicy poruszali się po mieście przy pomocy mapy i wskazówkach przekazywanych zdalnie przez koordynatora gry. Głównym celem zadania było zapoznanie się z zabytkami Fromborka, ale także integracja uczestników i dobra zabawa, a dzięki druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej we Fromborku kursanci mogli sprawdzić także swoją sprawność fizyczną przy pokonaniu na czas przygotowanego dla nich toru sprawnościowego. Duży nacisk podczas realizowanego szkolenia postawiono na zajęcia teoretyczne i praktyczne związane z metodami pracy z młodzieżą, planem pracy, podstaw rozwoju dziecka, pierwszej pomocy oraz pozyskiwania środków na działalność z młodzieżą. Przedstawiono ogólny projekt nowoczesnego opiekuna, który swoim zaangażowaniem i odpowiedzialnością w obecnych czasach jest w stanie pracować z młodzieżą, niezależnie od wieku. Tworząc zespół zintegrowany, który swoim wizerunkiem będzie w stanie przyciągać kolejne pokolenia młodzieży, której tak bardzo brakuje.

W ostatnim dniu szkolenia na uczestników czekały zajęcia z musztry i gry integracyjne. Na zakończenie wydarzenia organizatorzy i prelegenci podsumowali całe spotkanie, a uczestnicy podzielili się swoimi spostrzeżeniami wypełniając krótkie ankiety po których przeanalizowaniu można śmiało powiedzieć, że pierwsze ogólnopolskie szkolenie dla opiekunów MDP powiatu braniewskiego zostało zrealizowane z olbrzymim sukcesem. Wiele pozytywnych słów popłynęło w kierunku organizatorów, co oznacza, że wspólnym wysiłkiem można stworzyć świetne wydarzenie, dzięki któremu wielu wartościowych i pozytywnych ludzi związało się bezinteresowną pracą z młodzieżą.

Jako Komisja ds. Młodzieży i Sportu ZOSP ZP RP w Braniewie pragniemy serdecznie podziękować każdemu z uczestników za wkład i zaangażowanie jaki włożyli podczas każdego dnia szkolenia. Szczególne podziękowania należą się także naszym prelegentom druhom Piotrowi Koziełowi, Wojciechowi Stępniowi oraz Marcinowi Gołąbkowi, a także osobom oraz instytucjom wspierających wydarzenie na każdym etapie jego przygotowania i realizacji. Dla nas były to bardzo inspirujące dni i już planujemy kolejne działania.

 

 


ZAREKLAMUJ  SIĘ
w Nowinach Północnych!

KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

dh Iza Rychcik-Gawron, przewodnicząca Komisji

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe