To był wyjątkowy, dożynkowy czas. Czas zabawy i podziękowań

  • 13.09.2021, 19:24 (aktualizacja 13.09.2021, 19:25)
  • Inf. prasowa UG w Braniewie
To był wyjątkowy, dożynkowy czas. Czas zabawy i podziękowań © Archiwum UG w Braniewie
BEMOWIZNA. Dożynki, jako uroczystość o wieloletniej tradycji nie tylko w Gminie Braniewo, są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Dożynki są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.

Uroczyste nabożeństwo, wieńce dożynkowe i tradycyjne dzielnie się chlebem upieczonym z ziaren zebranych z tegorocznych plonów, a następnie huczna zabawa – tak 11 września na boisku w Bemowiźnie wspólnie spędzaliśmy czas podczas Dożynek Gminnych 2021.

Gminne Święto Plonów tradycyjnie rozpoczęła się nabożeństwem. W liturgii przewodniczył ks. Piotr Babski, proboszcz parafii pw. bł. Reginy Protmann w Gronowie i parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Szylenach oraz ks. Witalis Leończuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Braniewie.

Obrzęd dzielenia się chlebem to jeden z najbardziej symbolicznych momentów Święta Plonów. Starostowie dożynek: Katarzyna Adamowicz-Obłąk oraz Karol Wożniak przekazali Wójtowi Gminy Braniewo Jakubowi Bornusowi poświęcony chleb dożynkowy, upieczony z ziaren z tegorocznych zbiorów i tym samym dokonano oficjalnego otwarcia. Chlebem podzielili się zgromadzeni goście oraz mieszkańcy Gminy Braniewo.

Święto plonów jest zawsze okazją do uhonorowania osób zasłużonych rolnictwu. W tym roku Bursztynowe Ziarno otrzymali:
- Kalina Jakimczuk,
- Marek Sowiński,
- Zdzisław Piegdoń,
- Andrzej Adamowicz.

Również ważnym punktem dożynek był konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”.
Klasyfikacja wyglądałą następująco:
I miejsce – Sołectwo Gronowo, nagroda 1000 zł,
II miejsce – Sołectwo Krasnolipie, nagroda 800 zł,
III miejsce – Sołectwo Żelazna Góra, nagroda 600 zł.
Podziękowania za udział otrzymały Sołectwa: Krzewno, Grzechotki i Szyleny.

 

— W tym szczególnym dniu życzę wszystkim rolnikom, aby czuli dumę i satysfakcję z trudnej i wymagającej pracy — mówił Jakub Bornus, wójt Gminy Braniewo. — Państwa zaangażowanie w to, aby plony były jak największe, wynika nie tylko z wrodzonej dbałości i pracowitości, którą macie we krwi, ale przede wszystkim z miłości i przywiązania do ziemi, która jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie. Praca rolnika jest ciężka, ale jednocześnie piękna, bo pozwala cieszyć się rzeczywistymi efektami w postaci zbiorów, które trafiają na stoły setek ludzi. Jestem dumny z tego, że rolnicy z terenu Gminy Braniewo są niezwykle zaradni potrafią nie tylko wspaniale gospodarować, ale i korzystać z możliwości jakie przed nimi otwierają. Dziękuję rolnikom za to, że z tak wielkim szacunkiem odnoszą się Państwo do rodzinnej ziemi i z oddaniem kultywują tradycje przodków. To wielka wartość.

Uwieńczeniem tegorocznych dożynek miały być Igrzyska Sołeckie o Puchar Wójta Gminy Braniewo oraz Przewodniczącego Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Braniewskim. Niestety, przez niesprzyjającą pogodę, organizatorzy zmuszeni zostali przełożyć Igrzyska na 2 października 2021 roku roku do Żelaznej Góry.

Jak dożynki to nie mogło zabraknąć na scenie dobrej, biesiadnej muzyki, występów lokalnych artystów a także występu gwiazdy dnia – w tym roku był to zespół Weekend, który przekazał ze sceny niesamowitą energię. Liczna obecność mieszkańców gminy i gości nadaje sens corocznej organizacji dożynek i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności.
Na scenie pojawił się również zespół Zdanowicz Band, który rozgrzał wszystkich do czerwoności.
Zespoły ludowe z Braniewa (Wrzos, Tęcza Warmii, Na ludową nutę, Warmia Braniewo) umiliły nam przyjemnie czas i pokazały, że warto propagować ludową kulturę!
Na sam koniec na scenie pojawił się zespół Libra Band z Braniewa, który coverowymi kawałkami porwał wszystkich do wspólnej zabawy.

Nie zabrakło dmuchanego placu zabaw, degustacji przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Lipowiny, Krzewna, Żelaznej Góry, Rosiny a także Zgody i Szylen. Również Środowiskowy Dom Samopomocy w Żelaznej Górze przygotował masę atrakcji.
Impreza z pewnością nie miałaby takiego rozmachu, gdyby nie wkład sponsorów, za co organizatorzy składają serdeczne podziękowania. A byli to: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – Biuro Regionalne w Elblągu, Przewodniczący Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Braniewskim, Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Pasłęku.

— Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc w organizacji — mówią organizatorzy. — Serdecznie dziękujemy mieszkańcom za wzorową współpracę oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do tak wspaniałego wydarzenia w naszej gminie.

 

 


ZAREKLAMUJ  SIĘ
w Nowinach Północnych!

KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

Inf. prasowa UG w Braniewie

Zdjęcia (78)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe