Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu

Fundusze ETF - oszczędzanie długoterminowe

Exchange Traded Fund, czyli ETF, stanowi otwarty fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie papierów wartościowych. Jest to fundusz zarządzanych pasywnie. Warto o tym pamiętać, gdyż koszty zarządzania takim instrumentem są niższe, niż w innych funduszach. Dostawcy płynności rynku na podstawie indeksu instrumentu bazowego oferują sprzedaż ETF-ów. Warto włączyć te instrumenty finansowe do swojego portfela inwestycyjnego. Dlaczego? Sprawdź nasz poradnik!
Fundusze ETF - oszczędzanie długoterminowe

Najważniejsze zalety funduszy ETF

Fundusze indeksowe ETF posiadają liczne zalety. W porównaniu do pozostałych funduszy inwestycyjnych, charakteryzują się całkiem niskimi kosztami zarządzania. Opłata pobierana za zarządzanie pojedynczym funduszem ETF obejmuje między innymi koszty giełdowe, a także wszelkie koszty przechowywania wybranych aktywów u depozytariusza, opłaty licencyjne czy administracyjne. ETF-y jako instrumenty zarządzane pasywnie charakteryzują się opłatami rocznymi, które wynoszą kilkakrotnie mniej niż to się dzieje w przypadku FIO i FIZ. Dla porównania, roczna opłata przy ETF-ach wynosi około 0,15-0,6%, podczas gdy opłata za FIO to nawet 2-4%.

Tytuły uczestnictwa funduszy ETF są notowane na giełdzie papierów wartościowych w systemie ciągłym. Oznacza to, że można nimi handlować na identycznej zasadzie, jaka funkcjonuje w przypadku akcji giełdowych. Inwestorzy kupujący w ETF-y mogą je kupić i sprzedać w dowolnym momencie, a same fundusze ETF są wyceniane na bieżąco.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestowanie w fundusze ETF, więcej informacji znajdziesz tutaj na stronie Saxo Bank Polska.

Skład portfela inwestycyjnego przy ETF-ach

W zależności od decyzji inwestora są możliwe różne sposoby budowania portfela inwestycyjnego, w tym między innymi:

  • dokładne odwzorowanie indeksów giełdowych,
  • wykorzystanie spółek w innych proporcjach niż są dostępne w indeksie,
  • samodzielne konstruowanie koszyków spółek, aby jak najdokładniej odzwierciedlić zachowanie się indeksu.

Warto przy tym pamiętać, że budując portfel inwestycyjny, można z powodzeniem połączyć ETF-y rynku akcji, ETF-y platyny i ETF-y rynku wschodzącego.

Fundusz inwestycyjny a Twoje osobiste finanse

Decydując się na inwestowanie pieniędzy w fundusze inwestycyjne, warto rozważyć fundusz indeksowy ETF.

Dla wielbicieli inwestycji długoterminowych, ETF-y to całkiem słuszna decyzja. Z uwagi na to, że gospodarka praktycznie każdego kraju rozwija się sukcesywnie, taka inwestycja jest praktycznie zawsze korzystna dla inwestora. Nawet jeśli raz na jakiś czas na giełdzie zdarzy się bessa, taka sytuacja szybko się normuje.


Podziel się
Oceń

Reklama
News will be here
Reklama
Reklama