Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wybory do Rady Powiatu Braniewskiego – Leszek Dowgiałło

Jak pielęgnować lniane serwety, żeby służyły przez długie lata? Sprawdziliśmy!

Trwałe i niewątpliwie piękne tekstylia z lnu to rodzaj wyrobów, które wiele osób chciałoby mieć we własnym domu. Jednym z powodów, przez które często rezygnujemy z ich zakupu, jest problematyczna pielęgnacja.
Jak pielęgnować lniane serwety, żeby służyły przez długie lata? Sprawdziliśmy!

Wbrew pozorom, zachowanie obrusu czy serwety z lnu w idealnym stanie okazuje się dużo prostsze, niż się wydaje. Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować lniane tekstylia, aby przez lata cieszyły oczy i efektownie prezentowały się na stole.

Rozwiewamy mity: pranie nie niszczy wyrobów z lnu! Jest wręcz przeciwnie

W świadomości gospodyń utarło się błędne przekonanie, że pranie obrusów lnianych w pralkach automatycznych może je niszczyć. Jeśli do czyszczenia wykorzystamy delikatny detergent, możemy prać nawet w 60 stopniach Celsjusza, choć zalecana temperatura wynosi 40°C . Oczywiście warto podkreślić, że len jest materiałem odpornym na zabrudzenia. Jego włókna nie chłoną plam ani wilgoci tak, jak dzieje się w przypadku obrusów syntetycznych. Najczęściej wystarczy przetrzeć zabrudzenie wilgotną ściereczką i pozostawić do samoistnego wyschnięcia. Kontaktu z pralką w żadnym wypadku nie należy się jednak obawiać: zarówno białe, jak i kolorowe serwety lniane można, a nawet powinno się od czasu do czasu prać. Jest to związane z faktem, że po każdym praniu len zyskuje na miękkości, stając się jeszcze przyjemniejszym w dotyku. Z czasem włókna miękną i robią się bardziej elastyczne. Ważne jest, aby podczas prania wyrobów lnianych unikać przeładowania bębna pralki. Tekstylia nie powinny być ściśnięte – wskazana jest również rezygnacja z ich wykręcania. Obrusy, bieżniki i serwety z naturalnego lnu najlepiej suszyć na świeżym powietrzu, rozwieszając je na sznurkach. Gdy tylko wyschną, należy zabrać je do domu, unikając zbyt długiej ekspozycji na słońce. Odradza się natomiast suszenia produktów lnianych w suszarkach bębnowych, gdyż to mogłoby negatywnie wpłynąć na ich żywotność.

Krochmalenie, prasowanie, przechowywanie – o serwety lniane trzeba dbać

Raz na jakiś czas po praniu serwetę z lnu można poddać krochmaleniu – gotową mieszanką bądź domowym krochmalem z mąki ziemniaczanej. Taki zabieg ułatwi prasowanie i wydłuży trwałość oraz świeżość wyrobu. Osuszony obrus należy wyprasować, co najlepiej robić od lewej strony. Aby ułatwić sobie tę czynność, tkaninę zaleca się lekko skropić wodą. Prasowanie lnu na sucho nie należy do prostych, więc po co utrudniać sobie życie? Jeżeli lubimy tzw. gnieciony efekt, prasowanie możemy całkowicie pominąć. Bardzo ważny jest również sposób przechowywania lnianych serwet i obrusów. Nie zaleca się ściskania tkanin. Można złożyć je w kostkę i schować w szufladzie, pozwalając materiałowi oddychać. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak pozostawienie serwety na stole – lniane wyroby nie powinny czekać na specjalne okazje. To przepiękne i praktyczne dekoracje. Przekonaj się o tym, przeglądając ofertę kreatywnej Pracowni Szyjemy Kolorem. Tworzone są w niej ozdobne serwety i inne wyroby z polskiego lnu. Teraz, gdy znasz już podstawowe zasady ich pielęgnacji, nie pozostaje Ci nic innego, jak złożyć zamówienie!


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama