Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu

Nowoczesna irygacja. Czego potrzeba do zbudowania wydajnego systemu nawadniającego pole?

Zraszacze, mobilne mosty nawadniające, deszczownie szpulowe, niskociśnieniowe konsole. To tylko część instalacji, jakie stosuje się obecnie w ramach melioracji. Choć wyglądają zupełnie inaczej, mają ze sobą wiele wspólnego.
Nowoczesna irygacja. Czego potrzeba do zbudowania wydajnego systemu nawadniającego pole?

Nie tylko to, że żaden z tych systemów nie zadziała bez odpowiedniego źródła wody. Każde z rozwiązań potrzebuje niezawodnego osprzętu o odpowiedniej jakości. Począwszy od wydajnych pomp, przez hydranty i złącza, a skończywszy na wężach strażackich.

Akcesoria do systemów irygacyjnych wpływają na osiągi oraz sprawność całej instalacji

Wybierając optymalne nawodnienie trzeba uwzględnić wiele czynników oraz prawdopodobieństwo wystąpienia różnych sytuacji. Rodzaj upraw, ukształtowanie terenu, areał, odległość od źródła wody – to determinuje, jaka infrastruktura okaże się optymalna. A doświadczenie wielu rolników pokazuje, że na osprzęcie nie warto oszczędzać. Standardowe przewody transportujące wodę pod ciśnieniem powstają z tworzyw sztucznych, których parametry techniczne nijak się mają do węży strażackich. Specjaliści z firmy MiDaTech podnoszą tutaj kwestię odporności na czynniki zewnętrzne, a zwłaszcza osłabienie pod wpływem promieniowania UV. Zależność jest naprawdę bardzo prosta. W sezonie wiosenno-letnim, kiedy susze są najbardziej dotkliwe, przewody są wystawione na silne działanie słońca. Uszkodzenie i wyciek w takiej sytuacji spowodowałyby utratę bezcennych zasobów wodnych.

Wytrzymałe węże strażackie składają się z wielu warstw, tworzonych z określonych surowców

Na pierwszy rzut oka wszystkie mogą wyglądać identycznie, ale to bardzo złudne wrażenie. Część zewnętrzną stanowi solidny, tkany na okrągło oplot z przędzy poliestrowej. Natomiast wewnątrz znajdują się dodatkowe wkładki, wykonywane m.in. z poliuretanu czy PVC. Dzięki nim węże strażackie są bardziej odporne na ścieranie. Skoro „woda drąży skałę”, to na inne tworzywa również może mieć destrukcyjny wpływ. Zwłaszcza, kiedy przepływa przez przewód z dużą prędkością i pod znacznym ciśnieniem. Przewidywany okres eksploatacji specjalnie wzmocnionego węża strażackiego będzie znacznie dłuższy, niż w przypadku armatury pozbawionej takich elementów. Jak łatwo się domyślić, przewody o podwyższonej żywotności pozwolą zmniejszyć koszty eksploatacji systemu nawadniającego w perspektywie wieloletniej. Jakość, potwierdzona certyfikatami unijnych instytucji, naprawdę się opłaca.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama