Pożegnaliśmy żołnierzy wyjeżdżających na Łotwę

  • 23.07.2021, 19:03
  • Inf. prasowa 9BBKPanc.
Pożegnaliśmy żołnierzy wyjeżdżających na Łotwę © 9BBKPanc.
BRANIEWO. W 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa. Ich misja poza granicami kraju potrwa 6 miesięcy. „Razem z rodzinami będziemy czekać na wasz szczęśliwy powrót” — powiedział podczas uroczystości płk Wojciech Ziółkowski, reprezentujący dowódcę generalnego RSZ i dowódcę 16DZ.

Polski Kontyngent Wojskowy na  Łotwie funkcjonuje w strukturze wielonarodowej batalionowej grupy bojowej, pod dowództwem kanadyjskim. W grupie oprócz Kanadyjczyków i Polaków służą przedstawiciele: Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii. Żołnierze 9BBKPanc. wyjeżdżają na Łotwę już nie po raz pierwszy. Na bazie braniewskiej brygady sformowane były już cztery zmiany PKW w tym kraju: pierwsza, druga, piąta i szósta. Większość z wyjeżdżających żołnierzy też już tam była, chociaż są i tacy, którzy jadą na Łotwę i na misję  po raz pierwszy.

— Doskonale wiemy, że pokój nie został nam dany raz na zawsze, i dlatego musimy o niego dbać, troszczyć się, doglądać by trwał jak najdłużej, by nasi bliscy jak i mieszkańcy Europy mogli czuć się bezpiecznie i z nadzieją patrzeć w przyszłość wolną od konfliktów i wojen — mówił mjr Michał Czarny, dowódca IX zmiany PKW Łotwa.

Za każdym razem brygada z Braniewa kierowała  na Łotwę pododdział w sile kompani czołgów z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowią: czołgi PT-91 i wozy dowodzenia.

— Dotychczasowy udział polskich żołnierzy w tej misji, a w tym również żołnierzy 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej był i jest oceniany bardzo wysoko. Wszystko to sprawia, że od 5 lat wraz z sojusznikami prowadząc działania odstraszające i obronne wzmacniamy bezpieczeństwo w regionie oraz gwarantujemy wolność i niepodległość Republiki Łotewskiej — mówił płk Grzegorz Barabieda, dowódca 9BBKPanc.

Po odczytaniu rozkazu o skierowaniu IX zmiany PKW w rejon misji wojskowej został podpisany protokół przekazania podległości zmiany. Dokumenty  podpisali: w imieniu Dowódcy Generalnego RSZ – płk Wojciech Ziółkowski, a w imieniu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych – gen. dyw. pilot Dariusz Malinowski.

— Misja na Łotwie będzie dla Was również znakomitą szansą do treningu z żołnierzami innych państw NATO. Wypełnijcie to zadanie, z poczuciem należycie rozumianego obowiązku i profesjonalizmu tak by po sześciu miesiącach powrócić do kraju z przekonaniem bardzo dobrze wypełnionej misji. Razem z rodzinami będziemy czekać na Wasz szczęśliwy powrót — powiedział płk Wojciech Ziółkowski, który w imieniu Dowódcy Generalnego RSZ żegnał żołnierzy wyjeżdżających na IX zmianę PKW Łotwa.

Uroczyste pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających na Łotwę zakończyła wspólna defilada pododdziałów 9 brygady i IX zmiany PKW Łotwa.

 

 

 


ZAREKLAMUJ  SIĘ
w Nowinach Północnych!

KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

Inf. prasowa 9BBKPanc.

Zdjęcia (22)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe