Pogranicze walczy o rozwój

  • 18.06.2021, 13:21 (aktualizacja 18.06.2021, 13:22)
  • Tomasz Miroński
Pogranicze walczy o rozwój © Nowiny Północne Krzysztof Baran, zastępca wójta gminy Górowo Iławeckie
REGION. Północne, przygraniczne gminy województwa warmińsko-mazurskiego zrzeszyły się w Stowarzyszeniu Warmińsko Mazurskich Gmin Pogranicza. Obecnie trwają prace nad strategią stowarzyszenia.

Marginalizowane dotąd samorządy walczą o dofinansowanie ich działań. Chcą, by na pogranicze trafiały środki zewnętrze na remonty dróg, wodociągi i kanalizacje oraz rozwój przedsiębiorczości i turystyki. W maju przedstawiciele północnych samorządów spotkali się na warsztatach w Górowie Iławeckim.

— Spotkaliśmy się w związku z opracowywaną ponadlokalną Strategią Rozwoju Pogranicza, pilotażowego projektu „Centrum Wsparcia Doradczego”, w którym uczestniczą Gminy: Barciany, Bartoszyce, Braniewo, Budry Dubeninki, Górowo Iławeckie, Lelkowo, Sępopol, Srokowo, które tworzą Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza — mówi Krzysztof Baran, zastępca wójta gminy Górowo Iławeckie. — Nasze gminy to jednostki o najniższych dochodach w przeliczeniu na mieszkańca, najmniejszym zaludnieniu, charakteryzujące się słabą infrastrukturą drogowo-komunikacyjną, z niewykorzystanym potencjałem walorów przyrodniczych i kulturalnych. Są to jednostki z największym udziałem miejscowości popegeerowskich i z najwyższą stopą bezrobocia, zatem łatwo jest identyfikować problemy, ale znacznie trudniej znaleźć sposób na ich rozwiązanie. Wiemy, iż współdziałanie w partnerstwie, stało się podstawową zasadą w strategicznych dokumentach polityki rozwoju społeczno-gospodarczego i co za tym idzie tylko partnerstwa będą miały dostęp do większej puli prorozwojowych środków europejskich i krajowych w perspektywie 2021-2027.

Nowo powołana stowarzyszenie ma się zajmować również wszechstronnym rozwojem obszarów graniczących z obwodem kaliningradzkim.

Obecnie stowarzyszenie złożyło wniosek aplikacyjny na pozyskanie dofinansowania na poprawę gospodarki ściekowej w przygranicznych gminach. Liczą na dofinansowanie z programu INTERREG Polska-Rosja 2021-2027. Kolejny wniosek dotyczy młodych ludzi. Stowarzyszenie stara się o środki z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny „My Nastoletni Obywatele”, którego celem jest rozwój zaangażowania obywatelskiego oraz promowanie uzdolnionej młodzieży z Warmii i Mazur.

— Każda z partnerskich gmin ma własną wizję rozwoju, jednak wszyscy musimy w równym stopniu inwestować zarówno w infrastrukturę techniczną jak i kapitał społeczny, by w perspektywie najbliższych lat pogranicze stało się zagłębiem turystyki kwalifikowanej i ekoturystyki, miejscem atrakcyjnym dla ludzi kreatywnych, regionem gospodarki opartej na wyspecjalizowanych usługach i produktach, miejscem spójnym przestrzennie i społecznie — podkreśla Krzysztof Baran.

Projekt jest koordynowany przez Centrum Wsparcia Doradczego powołane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Z raportem diagnostycznym można zapoznać się na stronie stowarzyszenia: pograniczewm.pl

Źródło: Nowiny Północne

 

 

 

 

 

 


DOSTARCZYMY WAM GAZETĘ!

Chcecie w swoim sklepie, firmie, zakładzie, instytucji nowy numer Nowin Północnych?

Nowiny Północne to nowa BEZPŁATNA (!) gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego.

Dostarczymy ją do Was! Wystarczy, że do nas napiszecie, albo zadzwonicie!

KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 


Tomasz Miroński

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe