Księżyc przysłoni światło Słońca. Częściowo

  • 08.06.2021, 14:34
  • Inf. prasowa Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Księżyc przysłoni światło Słońca. Częściowo © Pixabay
FROMBORK. 10 czerwca będzie miało miejsce obrączkowe zaćmienie Słońca. Z terenu Polski będzie widoczne jako zaćmienie częściowe. Zjawisko to będzie można obserwować – wspólnie z astronomami – na fromborskim rynku.

Na wspólne obserwacje częściowego zaćmienia Słońca zapraszają Muzeum Mikołaja Kopernika oraz Centrum Kulturalno-Biblioteczne we Fromborku. We Fromborku maksymalna faza zaćmienia obejmie około 14,4 proc. tarczy słonecznej. Obserwacje będą prowadzone na miejskim rynku.

W programie:
11:00 – Andrzej S. Pilski – „Zaćmienie Słońca czy zakrycie?” (wystąpienie z prezentacją multimedialną),
11:50-14:00 – Obserwacje częściowego zaćmienia Słońca przy pomocy teleskopów oraz słoneczne animacje.

 

Prawie jak za dawnych lat
Przez wiele lat, w okresie letnim, na Wzgórzu Katedralnym można było spotkać młodych ludzi dzielnie czuwających przy teleskopie. Na ekranie umieszczonym za teleskopem prezentowali tzw. plamy słoneczne. Byli to uczestnicy akcji „Wakacje w Planetarium”, która była prowadzona od 1978 r. Zaangażowane były w niej osoby zainteresowane astronomią i chcące pomóc w pracy fromborskiemu planetarium. Pomoc polegała między innymi na prowadzeniu i prezentacji pokazów plam słonecznych, realizowaniu seansów w planetarium, obsłudze widzów, ale i prowadzeniu wieczornych pokazów nieba. Demonstrowali i wyjaśniali także działanie wahadła Foucaulta, ale przede wszystkim pracowali przy budowie obserwatorium na Żurawiej Górze.
To oni latem tworzyli obserwatorium, które w tym roku obchodzi swoje 40-lecie. To właśnie na wspomnianej Górze Żurawiej prowadzili nocne pokazy nieba i wykonywali fotografie Słońca.

 

 

 

 

 


DOSTARCZYMY WAM GAZETĘ!

Chcecie w swoim sklepie, firmie, zakładzie, instytucji nowy numer Nowin Północnych?

Nowiny Północne to nowa BEZPŁATNA (!) gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego.

Dostarczymy ją do Was! Wystarczy, że do nas napiszecie, albo zadzwonicie!

KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 


Inf. prasowa Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe