Był nieodłączną osobowością katedralnego wzgórza

  • 07.06.2021, 13:59
  • Wojciech Andrearczyk
Był nieodłączną osobowością katedralnego wzgórza
FROMBORK. 8 czerwca (wtorek) pożegnamy Edwarda Urbanowicza. Był zasłużonym mieszkańcem Fromborka, przewodnikiem po Fromborku i fromborskim Wzgórzu Katedralnym, pasjonatem historii i turystyki.

Edward Urbanowicz zmarł 4 czerwca. Miał 81 lat. Jego pogrzeb odbędzie się na cmentarzu we Fromborku (8 czerwca), po mszy św. odprawionej o godz. 15:00, we fromborskiej katedrze.

Pan Edward przez wiele długich lat był nieodłączną osobowością Wzgórza Katedralnego we Fromborku. Był licencjonowanym przewodnikiem turystycznym, oprowadzał wycieczki, opowiadał ciekawe i często zabawne historie, zwłaszcza te dotyczące Mikołaja Kopernika.

Tak opisywał swoje przewodnickie usługi: „Jestem emerytowanym nauczycielem i posiadam uprawnienia przewodnickie na terenie byłego województwa elbląskiego, aby przybliżać bogatą historię tych terenów od czasów pruskich poprzez krzyżackie aż do współczesności. Mieszkam we Fromborku i dlatego szczególnie bliski jest mi Mikołaj Kopernik. O każdej porze mogę przekazać szczegóły z jego życia oraz pokazać miejsca jego pracy. Zgodnie z jego memento »Kochajcie się wzajemnie i czyńcie dobro bliźnim swoim« staram się pomagać w organizacji zwiedzania oraz przygotowaniu tras wycieczkowych”.

Turyści, którzy trafili na pana Edwarda mogli być przekonani, że jasno powie im, co jest prawdą, a co jedynie legendą czy opowieścią wymyśloną na potrzeby anegdoty. Tak mówił w wywiadzie udzielonym portEl.pl: „Możemy na przykład trafić na osoby, które idą na łatwiznę i ściągają pewne nieprawdziwe informacje z internetu i potem, żeby ludzi zafascynować, wymyślają bajeczki. Nie ma w tym żadnej prawdy historycznej, żadnych rzetelnych wiadomości”.

PRZECZYTAJ: Najważniejszy jest kontakt z ludźmi

Ale Edward Urbanowicz był nie tylko przewodnikiem. Uczył w szkole podstawowej, był trenerem piłki siatkowej  Szkolnego Klubu Sportowego Orlik we Fromborku, był także Honorowym Obywatelem Fromborka.


 

 

 

Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe