Ruiny kaplicy wymagają zabezpieczenia

  • 26.05.2021, 16:27 (aktualizacja 26.05.2021, 16:27)
  • Wojciech Andrearczyk
Ruiny kaplicy wymagają zabezpieczenia © Wojciech Andrearczyk Prawdopodobnie jeszcze w tym roku ruiny kaplicy doczekają się zabezpieczenia przed dalszą destrukcją
KARWINY. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie planuje prace związane z zabezpieczeniem ruin XVII-wiecznej kaplicy w Karwinach (gm. Wilczęta).

Ruiny kaplicy dworskiej z lat 1623-26 znajdują się przy dawnym wjeździe na dziedziniec pałacowy rodu zu Dohna. Kaplica – choć mocno zniszczona – jest atrakcją dla zwiedzających.

Aby fragmenty budynku nie ulegały dalszemu zniszczeniu olsztyński KOWR planuje ich gruntowne zabezpieczenie.
Zakres prac jest szeroki. Obejmuje m.in. wzmocnienie i uzupełnienie muru ceglanego, przemurowanie otworów wtórnych i miejsc zdegradowanych i wzmocnienie istniejących, zachowanych tynków.

W planach jest również wykonanie zadaszenia wieży i odprowadzenie wód opadowych oraz wykonanie niwelacji terenu wraz z uprzątnięciem gruzowiska wewnątrz i na zewnątrz ruin. Ruiny mają zostać ogrodzone.

 

Pałac w Karwinach
Rezydencja została wybudowana na terenie wsi Karwiny (niem. Karwinden), w otoczeniu rozległego parku. Wieś położona jest w powiecie braniewskim, w gminie Wilczęta.
Pałac był zabytkiem architektury, istniejącym od pierwszej ćwierci XVIII wieku do 1945 r., kiedy został zniszczony. Zachowała się tylko oficyna zarządcy dworu, a także usytuowana przy dawnym wjeździe do pałacu wspomniana wyżej ruina kaplicy dworskiej, wybudowanej w latach 1623-1626 przez Achacego Dohnę.

 

 

 

 


 

SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU GAZET!

Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa BEZPŁATNA (!) gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego
– prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96 


Wojciech Andrearczyk

Zdjęcia (9)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe