Beton Polerowany. Sposób na atrakcyjne, trwałe podłogi w nowoczesnych domach i mieszkaniach

  • 07.05.2021, 16:05
  • Artykuł sponsorowany
Beton Polerowany. Sposób na atrakcyjne, trwałe podłogi w nowoczesnych…
Nowoczesny wystrój wnętrz czerpie inspiracje z wielu różnych źródeł, od tradycyjnych pomieszczeń rustykalnych, poprzez styl skandynawski i minimalistyczny, aż po rozwiązania zapożyczone ze świata przemysłu. Surowe dekoracje przeszły z fabryk i magazynów, gdzie spełniają rolę głównie funkcjonalną, do współczesnych apartamentów, którym nadają surowy i modernistyczny charakter.

Zwykle elementy industrialne wprowadza się w tzw. loftach, ale nieraz trafiają one również do typowych mieszkań i domów. Popularność wśród Polaków zdobywa sobie między innymi tzw. beton polerowany, który coraz częściej trafia na podłogi w apartamentach. Co warto wiedzieć o tym materiale?

 

 

Walory funkcjonalne polerowanego betonu

Posadzki z betonu stosuje się często w fabrykach i magazynach z uwagi na niezwykłą wytrzymałość tego materiału. Betonowa nawierzchnia bez problemu znosi nacisk wywierany przez ciężkie maszyny produkcyjne lub samochody dostawcze. Podłoga betonowa nie wykrusza się, nie przeciera ani nie rysuje, a trwałość tak wykonanej posadzki szacuje się w dekadach. W domach, gdzie polerowany beton narażony jest na znacznie mniejsze obciążenia, wykonana z niego podłoga okaże się praktycznie niezniszczalna.

 

 

Beton polerowany charakteryzuje się niezwykle gładką powierzchnią, bez żadnych szczelin i wypustek. To stwarza trudne środowisko dla szkodliwych bakterii, które lubią ciemne i wilgotne zakamarki. Dzięki temu, betonowe powierzchnie mają właściwości aseptyczne i znakomicie nadają się do szpitali oraz obiektów gastronomicznych.

W domach ta ich cecha sprawia, że polerowany beton szczególnie sprawdza się w kuchni i w łazience, czyli w miejscach szczególnie narażonych na działanie wilgoci. Gładkie powierzchnie bardzo łatwo się również czyści. Wbrew pozorom, tak wykonana podłoga wykazuje niezłą przyczepność i trudno się na niej poślizgnąć.

 

 

Podłoga z polerowanego betonu okaże się również odporna na działanie czynników chemicznych. Dzięki temu łatwo doprowadzić ją do porządku, gdy na posadzkę wyleje się silny środek czyszczący, gorąca zupa, albo kiedy dziecko wdepcze w podłogę tubkę farby. W przeciwieństwie do innych typów nawierzchni, beton polerowany nie przebarwi się ani nie poplami, więc wystarczy go umyć, żeby zapaskudzona podłoga wyglądała jak nowa.

Walory estetyczne polerowanego betonu

Ten typ materiału charakteryzuje się atrakcyjnym połyskiem, który nadaje wnętrzu elegancki i luksusowy charakter. Najlepiej więc wykorzystywać polerowany beton we większych pomieszczeniach, gdyż jest to materiał dosyć ciemny i może przytłoczyć małe wnętrza. Na większej powierzchni podłogi lepiej zaprezentuje się również specyficzna faktura i naturalne wzory widoczne na posadzce.

Jeśli nawierzchnię z polerowanego betonu stosuje się w łazience lub w kuchni, warto ustawić na niej jaśniejsze meble, oraz dopasować blaty oraz umywalki o zbliżonym wyglądzie, np. z granitu. Ten typ materiału okaże się znakomitym wyborem na posadzkę w domu, jeśli do betonowej podłogi dostosuje się resztę umeblowania oraz dobierze elementy dekoracyjne.

 

 

Przemyślany wystój wnętrz uwzględni grę barw, faktur i światła, wykorzystując naturalne właściwości poszczególnych materiałów konstrukcyjnych do osiągnięcia zapierających dech w piersiach efektów wizualnych.

Chłodny i surowy charakter podłogi z betonu polerowanego znakomicie pasuje do wnętrz w stylu industrialnym. Jeśli jednak betonowa nawierzchnia pojawi się w salonie, warto położyć na niej jasny, puszysty dywan, aby ocieplić pokój i nadać mu przytulny charakter. O ile drewniane parkiety pasują w zasadzie do wszystkiego, o tyle przy wyborze podłóg betonowych trzeba położyć większy nacisk na całościowy i przemyślany projekt wnętrza, aby osiągnąć pożądany efekt.

 

 

Beton polerowany zdobywa sobie coraz większą popularność wśród architektów wnętrz i z fabryk oraz hal magazynowych coraz częściej trafia do naszych domów. Ten ciekawy materiał pozwala na wykonanie niezwykle odpornej i twardej podłogi o charakterystycznej fakturze i stylowym połysku. Aby osiągnąć optymalny efekt wizualny, warto starannie dobrać meble i dodatki do planowanej posadzki oraz zamówić doświadczoną ekipę specjalistów do położenia betonowej nawierzchni w mieszkaniu.

 

 

Artykuł sponsorowany

Podziel się:


Pozostałe