Urzekł ją „chirurg pracujący w objętej wojną Syrii”

  • 05.05.2021, 13:45 (aktualizacja 07.06.2021, 23:35)
  • Inf. prasowa KPP w Braniewie
Urzekł ją „chirurg pracujący w objętej wojną Syrii”
POWIAT BRANIEWSKI. Poznany w sieci mężczyzna, który podawał się za chirurga pracującego w objętej wojną Syrii, poprosił mieszkankę powiatu braniewskiego o finansowe wsparcie. Oszukana kobieta była gotowa pomóc, a od utraty 6 tys. złotych uratowała ją czujna kasjerka banku.

We wtorek (04.05.2021r.) do braniewskiej komendy zgłosiła się kasjerka jednej z placówek bankowych, by powiadomić funkcjonariuszy o usiłowaniu oszustwa. Z relacji zgłaszającej wynikało, że chwilę wcześniej, klientka banku chciała wykonać przelew na kwotę 6 tys. zł na zagraniczny numer konta. Sytuacja zaniepokoiła kasjerkę, zaczęła więc wypytywać właścicielkę rachunku o cel transakcji. Po rozmowie z kobietą kasjerka powiadomiła policjantów. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że oszust nawiązał kontakt z pokrzywdzoną za pośrednictwem jednego z popularnych komunikatorów. Przez ostatni miesiąc mężczyzna podający się za chirurga pracującego w syryjskiej klinice, korespondował z kobietą praktycznie codziennie. Pierwszą prośbę o przesłanie gotówki tłumaczył chęcią wykupu przepustki na opuszczenie bazy wojskowej. Pokrzywdzona straciła wówczas blisko 5 tys. zł. Później oszust wymyślił kolejną historię – tym razem należącego do niego bagażu, który umieszczony miał być w Turcji i należało opłacić jego przechowywanie. Pokrzywdzona, nieświadoma wówczas prawdziwych zamiarów internetowego adoratora, ruszyła więc do banku, by pomóc. Przelew na kwotę 6 tys. zł. na szczęście nie dotarł do przestępcy, a wszystko dzięki właściwej postawie czujnej kasjerki. Działanie pracownicy banku uświadomiło pokrzywdzonej, że padła ofiarą oszustwa

Opisany przypadek ukazuje, że oszuści, którzy manipulują pokrzywdzonymi, wymyślają różne legendy, byleby tylko się wzbogacić. Policjanci wciąż ostrzegają przed zawieraniem internetowych znajomości i apelują do wszystkich o wzmożoną czujność. Przestępcy żerują na ludzkiej łatwowierności - nie dajmy się oszukać ! Funkcjonariusze przestrzegają także przed wysyłaniem pieniędzy nieznajomym osobom, a także udostępnianiem swoich danych osobowych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości - przed wykonaniem przelewu skontaktuj się z policjantami.  

 

Inf. prasowa KPP w Braniewie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe