Na poligonie w Wędrzynie. Przed wyjazdem na Łotwę

  • 02.03.2021, 19:21
  • Inf. prasowa 9BBKPanc.
Na poligonie w Wędrzynie. Przed wyjazdem na Łotwę © 9BBKPanc.
BRANIEWO – WĘDRZYN. Żołnierze 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej przygotowują się do kolejnego wyjazdu na Łotwę. W ramach przygotowań wyjechali na poligon w Wędrzynie, gdzie sprawdzają swoje umiejętności w Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym.

Braniewscy żołnierze już po raz kolejny wyjadą na misję na Łotwę. Tym razem w ramach IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Po raz pierwszy braniewianie wyjechali tam na przełomie maja i czerwca 2017 r.

Żołnierze 9BBKPanc. są obecnie na poligonie w Wędrzynie, gdzie ćwiczą w Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym. 

 

ZOBACZ także: Na poligonie w Wędrzynie żołnierze z 9 brygady szkolili się w ramach przygotowań do wyjazdu na Łotwę (IX zmiana PKW). Mamy zdjęcia z certyfikacji plutonów kompanii czołgów ze współdziałaniem z plutonem zmechanizowanym 9BBKPanc. i wojskami OT.

 

Polska swoją obecnością na Łotwie potwierdza sojuszniczą solidarność i determinację w budowaniu wspólnego potencjału obrony i odstraszania. Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO tworzona przez Kanadę zawiera pododdziały z Albanii, Hiszpanii, Polski, Słowenii i Włoch. Łącznie na Łotwie stacjonuje ponad tysiąc żołnierzy pod flagą NATO.
PKW Łotwa jest operacyjnie podporządkowany kanadyjskiemu dowódcy grupy bojowej, a pod względem kierowania narodowego podlega Ministrowi Obrony Narodowej, za pośrednictwem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Działalność wszystkich czterech grup batalionowych jest koordynowana przez Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód zlokalizowaną w Elblągu.
Zasadniczym sprzętem wojskowym w rejonie misji są czołgi PT-91 „Twardy”. PKW liczy do 200 żołnierzy i wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Obecnie VIII zmianą PKW w Republice Łotewskiej dowodzi mjr Tomasz Dadura.

Inf. Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych

 

 

 


SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU!

Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa bezpłatna gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego – prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

Inf. prasowa 9BBKPanc.

Zdjęcia (28)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe