Praca z psem to nie tylko praca. To przywiązanie i sympatia [FILM, ZDJĘCIA]

 • 07.02.2021, 14:12 (aktualizacja 07.02.2021, 14:16)
 • st. rachm. Marta Rosiak, oficer prasowy, Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie
Psy na granicy
loadingŁaduję odtwarzacz...
GRANICA. Zgrany zespół – takie określenie najbardziej pasuje do duetu przewodnik i pies służbowy. W olsztyńskiej Izbie Administracji Skarbowej służy 20 psów. Wśród nich służąca w Gronowie labradorka Birma, którą opiekuje się Ilona Naspińska.

Psy odgrywają ogromną rolę w bezpośrednim ujawnianiu przestępstw i wykroczeń, ale również w obszarze prewencyjnym. Wspierają pracę celników przy kontrolach środków transportu w ruchu osobowym i towarowym, przy rewizjach bagażu, towarów, przesyłek kurierskich i pocztowych. Są nieodzowne podczas przeszukań posesji i firm oraz bezkonkurencyjne w wykrywaniu wyrobów akcyzowych, narkotyków, waluty. Na przejściach granicznych psy są prawdziwym postrachem przemytników. Nawet najlepiej przygotowana skrytka z kontrabandą nie umknie ich czujności.

Psy pracujące w  KAS wyszkolone są do wykrywania wyuczonych zapachów, głównie do wyrobów tytoniowych, narkotyków i waluty. Kilka czworonogów pracuje jako tzw. psy dualne, czyli takie, które mogą jednocześnie wykrywać dwa zapachy np. tytoń i walutę, a docelowo również bursztyn i okazy CITES.

Bez względu na rasę każdy pies może trafić do służby, jeżeli przejdzie test predyspozycji i badania lekarskie.

Między przewodnikiem a jego czworonożnym kompanem rodzi się silna więź. Psy stają się  członkami rodzin swoich opiekunów. Po służbie razem odpoczywają, spędzają wolny czas. Gdy przechodzą na emeryturę, w domu przewodnika otoczone są miłością i mogą liczyć na troskliwą opiekę.

 


Jak pies z przewodnikiem – czyli zgrany zespół.
Rozmowa z przewodniczką psa – Iloną Naspińską

— Dlaczego została pani przewodnikiem psa i jak długo nim pani jest?
— Jestem przewodnikiem psa służbowego od 2015 r. Decyzję podjęłam pracując na drogowym przejściu granicznym w Gronowie. Podczas pracy wielokrotnie miałam okazję współpracować z przewodnikami psów służbowych i ich podopiecznymi. Widziałam nie tylko jak skutecznym „narzędziem kontroli” jest pies, ale też jaka więź łączy taki zespół. Myślę, że to właśnie możliwość obserwacji takiego rodzaju pracy z bliska była powodem, dla którego i ja postanowiłam sprawdzić się w takiej roli.

— Jak wygląda szkolenie psa służbowego?
— Szkolenie psa odbywa się w ośrodku szkoleniowym w Kamionie. Do kursu podstawowego przystępuje funkcjonariusz, który został kandydatem na przewodnika po przejściu kilkuetapowego sprawdzenia jego predyspozycji, motywacji i umiejętności nawiązania więzi z obcym psem. Kurs trwa trzy miesiące i jest prowadzony metodą pasywną, co znaczy, że pies zaznacza znalezienie zapachu postawą ciała – najczęściej jest to pozycja „siad”. Pies, który uczy się razem z przyszłym przewodnikiem, jest przed zakupem poddawany ocenie jego przydatności do pracy węchowej. Kurs rozpoczyna się od zapoznania psa z zapachem. Robi się to w formie zabawy wykorzystując pozytywne wzmocnienie. Podczas kursu zespół składający się z przyszłego przewodnika i psa uczy się jak prowadzić przeszukanie i jak komunikować się ze sobą. Poza nauką przeszukiwania obiektów takich jak bagaż, pomieszczenia, samochody osobowe i ciężarowe, odbywają się też zajęcia teoretyczne z kynologi i weterynarii oraz nauka posłuszeństwa. Kurs kończą egzaminy, po zdaniu których można rozpocząć pracę jako przewodnik psa ze swoim nowym psim kompanem.

— Jakie są obowiązki przewodnika psa służbowego? Jak wygląda typowy dzień w pracy przewodnika?
— Każdy dzień, nie tylko ten w pracy, przewodnik rozpoczyna od spaceru z psem. Najważniejszym obowiązkiem przewodnika jest utrzymanie psa w zdrowiu i dobrej kondycji tak, aby możliwa była efektywna praca z psem. Przewodnik powinien tak organizować pracę psa, aby wykorzystać jego możliwości i predyspozycje w najlepszy sposób, a jednocześnie z dbałością o bezpieczeństwo zwierzęcia. Ilość wykonywanych przeszukań i ich częstotliwość są uzależnione od miejsca pełnienia służby przewodnika. Na przejściu drogowym możliwe jest wykonanie większej ilości krótkotrwałych przeszukań niż np. na przejściu kolejowym, gdzie użycie psa przy odprawie składu kolejowego jest jednorazowo dłuższe, ale większe są też interwały pomiędzy kontrolami. Najwięcej satysfakcji dają pozytywne zaznaczenia psa.

— Jak jest finansowane utrzymanie takiego psa i opieka nad nim?
— Pies służbowy od momentu zakupu przez całe swoje życie pozostaje własnością DIAS, co skutkuje pokrywaniem przez pracodawcę zarówno kosztów wyżywienia, jak i opieki weterynaryjnej. Ponadto przewodnik otrzymuje dodatek specjalny za opiekę nad psem. Zapewniony zostaje też przez pracodawcę samochód służbowy przystosowany do przewozu psa z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby. Dodatkowo również w czasie urlopu przewodnika, gdy pies przebywa razem z nim w hotelu czy pensjonacie lub pies zostaje w psim hotelu, to koszt jego pobytu również jest opłacany przez izbę.

— Jakie są różnice pomiędzy opieką nad psem służbowym a zwykłym pupilem?
— Oprócz może trochę większej dyscypliny względem prowadzenia psa służbowego i zapewniania mu odpowiednich warunków do zaspokojenia jego potrzeb, co wynika z poczucia odpowiedzialności za powierzone zwierzę, to nie rożni się to jakoś wyraźnie od posiadania psa domowego. Właściciele prywatnych psów też często ćwiczą w różny sposób ze swoimi podopiecznymi, uprawiają z nimi sporty lub biorą udział w działaniach grup poszukiwawczych. Bycie przewodnikiem psa służbowego nie różni się bardzo od takiego aktywnego i świadomego spędzania czasu z naszym pupilem. Najważniejsze, żeby dostosować naszą aktywność do rasy i predyspozycji zwierzaka. Ja zrezygnowałam z jazdy rowerem, gdyż mając labradora, dbam o jego stawy, ale za to częściej spaceruję, a na wycieczki wybieram lasy, jeziora i morze. Taki pies nie ogranicza mnie, ale daje możliwości.

— Życie prywatne a pies służbowy, czyli jak wygląda wasz urlop, wolne od pracy?
— Moje życie bardzo się zmieniło, od kiedy zostałam przewodnikiem. Przede wszystkim jestem cały czas z psem – i w pracy, i w domu. Rozkład moich codziennych zajęć też uległ zmianie, bo trzeba go było dostosować do odpowiedniej liczby spacerów. Ale dzięki temu lepiej poznałam okolicę, w której mieszkam i sąsiadów – zwłaszcza tych posiadających psy. Urlopy, poza wyjątkowymi sytuacjami, gdy np. lecę gdzieś samolotem, spędzamy wspólnie z psem. Będąca pod moją opieką labradorka Birma uwielbia pływać, więc często jeździmy tam, gdzie może nacieszyć się zabawami w wodzie. Dzięki temu, że to zrównoważony pies o spokojnym usposobieniu zwiedzamy razem nawet muzea. Rodzina i przyjaciele szybko zaakceptowali Birmę, która żyje pod jednym dachem z dwoma kotami. Birma jest uwielbiana także przez moich współpracowników.

— Jakie są plusy, a jakie minusy bycia przewodnikiem?
— Plusem jest oczywiście sam pies i radość przebywania z nim. Są to codzienne spacery, różnorodne zabawy, nauka nowych umiejętności. I to nie tylko po stronie psa, ponieważ człowiek przebywając z psem również uczy się i czerpie przyjemność z tej wzajemnej relacji. Zadziwiające jak wiele można się nauczyć i co dostrzec będąc przewodnikiem. Lubię też satysfakcję ze wspólnych osiągnięć np. radość z wygranych zawodów. Plusem jest również nieponoszenie kosztów utrzymania psa. Co do minusów, to trzeba sobie zdawać sprawę, że jest to długotrwałe zobowiązanie, co skutkuje zaszufladkowaniem funkcjonariusza jako przewodnika psa na wiele lat, a łączy się to przykładowo z brakiem szkoleń w innych dziedzinach.

— Jak może pani zachęcić funkcjonariuszy do zostania przewodnikiem psa służbowego?
— Bycie przewodnikiem psa to nie tylko obowiązki związane z opieką nad psem, ale też możliwości, które daje taka rola. Co roku – a od 2020 roku co dwa lata – przewodnik odbywa dwutygodniową atestację w Kamionie, która jest nie tylko okazją do doskonalenia technik pracy, ale daje możliwość spotkania przewodników z całej Polski i wymianę doświadczeń. Ponadto nasza izba organizuje kilkudniową atestację wewnętrzną, na którą są zapraszani  rosyjscy przewodnicy. Jest to czas rywalizacji, ale też odskocznia od codzienności w pracy – zwłaszcza, że od kilku lat wspomniana atestacja odbywa się w malowniczo położonym ośrodku wypoczynkowym. Istnieje też możliwość wyjazdu na zagraniczne ćwiczenia lub zawody psów służbowych.

 

Ilona Naspińska
Funkcjonariuszka od 2009 r., przewodniczka psa od 2015 r. W tym czasie pracowała w oddziałach celnych: w Gronowie, Grzechotkach i Braniewie, oraz w Referacie Realizacji. Dwukrotnie brała udział w zawodach psów służbowych organizowanych w obwodzie kaliningradzkim, gdzie w roku 2018 zajęła 2. miejsce w przeszukaniu bagażu pod kątem wyrobów tytoniowych, natomiast w 2019 r. zdobyła 1. miejsce w przeszukaniu bagażu pod kątem wyrobów tytoniowych i 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. W latach 2017 i 2018 zajęła 1. miejsce w organizowanych przez IAS w Olsztynie mistrzostwach psów służbowych.

 

 

 

 


 

Nowy drukowany numer Nowin Północnych (styczeń 2021) znajdziecie w:

BRANIEWIE:

 • Urząd Miasta
 • Braniewskie Centrum Kultury
 • Basen Miejski
 • Informacja Turystyczna
 • Miejska Biblioteka Publiczna
 • PSB Mrówka
 • Żabka przy ul. Sikorskiego
 • Klub Wojskowy
 • Salon fryzjerski (ul. Elbląska 21)
 • Green Stuff
 • Poligrafia LASER Ksero Beata Andryskowska
 • Bricomarché
 • Starostwo Powiatowe
 • Market Kasperek

GMINIE BRANIEWO:

 • Urząd Gminy (Braniewo)
 • Lipowina (sklep wielobranżowy)
 • Lipowina (Biblioteka Publiczna Gminy Braniewo)
 • Żelazna Góra (sklep spożywczo-przemysłowy)
 • Bemowizna (sklep spożywczy)
 • Nowa Pasłęka (sklep spożywczy)

GMINIE PIENIĘŻNO:

 • Urząd Miasta (Pieniężno)
 • Bar „Przystanek u Andrzeja” (Pieniężno)
 • Sklep Swojak, ul. Generalska 2 (Pieniężno)
 • Sklep Spożywczo-Przemysłowy (SAM), ul. 1 Maja 3 (Pieniężno)
 • Kwiaciarnia Renia Flowers, ul.Zamkowa 2A/2 (Pieniężno)
 • FHU Jarosław Rdzeniewski, ul. Dworcowa 6 (Pieniężno)
 • Salon urody Monika Nowosiak, Królewiecka 2 (Pieniężno)
 • Studio Fryzjersko-Kosmetyczne Justyna Kowalska, ul. Królewiecka 2d (Pieniężno)
 • Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Sienkiewicza 2 (Pieniężno)
 • Miejski Dom Kultury i Biblioteka, ul. Sienkiewicza 2 (Pieniężno)
 • Sklep ABC, ul. Szkolna 2 (Pieniężno)
 • Sklep spożywczy "Barks", ul. 1 Maja 1D (Pieniężno)
 • Sklep monopolowy "ALEX", ul. 1 Maja 3 (Pieniężno)
 • Sawity – sklep spożywczy
 • Piotrowiec – sklep spożywczo-przemysłowy

FROMBORKU:

 • Urząd Miasta i Gminy
 • Aga PHU Sklep Spożywczo-Przemysłowy
 • Łasuch Sklep Spożywczy
 • Sklep Spożywczo-Przemysłowy (Mirosław Machajewski)

GMINIE LELKOWO:

 • Urząd Gminy w Lelkowie
 • Lewiatan (Lelkowo)
 • „Viktoria” (Lelkowo)
 • Sklep Spożywczo Przemysłowy (Lelkowo)
 • Sklep U Justyny (Wyszkowo)
 • Sklep Spożywczo-Przemysłowy "Zagajanka" (Zagaje)
 • Sklep ABC (Zagaje)

   

SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU!
Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa bezpłatna gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego – prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

st. rachm. Marta Rosiak, oficer prasowy, Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie

Zdjęcia (14)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe