Grupa Żywiec przerywa milczenie i... powołuje się na burmistrza

 • 25.09.2020, 16:43 (aktualizacja 25.09.2020, 17:10)
 • Wojciech Andrearczyk
Grupa Żywiec przerywa milczenie i... powołuje się na burmistrza
BRANIEWO. Do redakcji Portalu Braniewo i Nowin Północnych zgłaszają się kolejni pracownicy braniewskiego browaru. Opowiadają o obawach związanych z planami Grupy Żywiec, która chce sprzedać browar. Milczenie przerwało także Biuro Prasowe GŻ.

Wczoraj (24 września) podaliśmy informację o rzekomych planach zamknięcia browaru w Braniewie (PRZECZYTAJ: Browar w Braniewie zostanie zamknięty?). Dzisiaj wracamy do tematu.
 

„W tym tygodniu przedstawiciele Grupy Żywiec spotkali się z pracownikami Browaru Braniewo a także Burmistrzem miasta, którzy otrzymali informacje dotyczące zamierzeń Grupy Żywiec wobec przyszłości Browaru. Potwierdzamy przekazane przez pana Burmistrza informacje ze naszą intencją jest sprzedaż browaru i trwają rozmowy na ten temat. Jednocześnie pozostajemy w stałym kontakcie z Burmistrzem Braniewa, którego informujemy o naszych planach. W związku z tym chcielibyśmy potwierdzić informacje, które w tej sprawie przekazał opinii publicznej za pomocą konta na portalu facebook. Pozdrawiamy. Biuro Prasowe” (pisownia oryginalna).


Mail o tej treści otrzymaliśmy dzisiaj na redakcyjną skrzynkę. Nie wiemy, kto konkretnie pod nim się podpisał. Nie wiemy także, dlaczego GŻ chce pozbyć się zakładu (modernizowanego w ostatnich latach) i sprzedać go konkurencji. Czy koszt jego utrzymania jest zbyt wysoki? A może piwo Braniewo słabo się sprzedaje? Dlaczego nieco ponad rok temu kupiony zakład nagle ma zostać sprzedany? Te pytania pozostają na razie bez odpowiedzi.

 

Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki tak napisał na swoim facebookowym fanpage:

„CO DALEJ Z PRZYSZŁOŚCIĄ BROWARU BRANIEWO???
Niedawno dotarły do mnie głosy niepokoju wynikające z rozpowszechnianej informacji, jakoby Browar w Braniewie miał niebawem zostać zamknięty. Nie będę ustosunkowywał się do plotek, bo nie mam tego w zwyczaju. Zasięgnąłem jednak informacji u samego źródła - jestem po spotkaniu z zarządem obecnego właściciela browaru, czyli Grupy Żywiec S.A. Jego zamknięcie to etap całkowicie ostateczny, o którym na tę chwilę jeszcze się nawet nie rozmawia, a GŻ prowadzi obecnie rozmowy, ale dotyczące sprzedaży Browaru Braniewo.
Rozumiem emocje zaniepokojonych pracowników Browaru oraz członków ich rodzin, wynikające z troski o swoją przyszłość i byt. Potencjalne zamknięcie browaru jest też niekorzystne z perspektywy naszego samorządu i wszystkich mieszkańców miasta, bo - jakby nie patrzeć - oznaczałoby to również zmniejszenie wpływów do miejskiej kasy z tytułu podatków. Zatem - mimo, że emocje są w tym wypadku czymś zupełnie naturalnym - w obecnej sytuacji wskazany jest przede wszystkim spokój. Od Zarządu Grupy Żywiec otrzymałem zapewnienie, że będę informowany o przebiegu rozmów nt. sprzedaży braniewskiego browaru. Jeśli uzyskam w ten sposób jakiekolwiek potwierdzone wiadomości, to niezwłocznie przekażę je także Wam, Drodzy Mieszkańcy.
Podsumowując, w trosce o Browar Braniewo i jego pracowników oraz dobro naszego miasta trzymam rękę na pulsie, nie bagatelizuję tej sytuacji. Warto zachować spokój i o to do Państwa apeluję. Nakręcanie spirali negatywnych emocji niczemu dobremu nie służy, a z pewnością nie przyszłości Browaru Braniewo.

 

 

Co na ten temat myślą pracownicy browaru? Niestety, nie są optymistami.

Naszym zdaniem celem oświadczenia Grupie Żywiec o zamiarze sprzedania browaru, prowadzenia rozmów z nowym inwestorem i zachowania ciągłości produkcji jest obawa, że teraz pracownicy zaczną masowo odchodzić z pracy lub przechodzić na zwolnienia lekarskiemówi nam jeden z nich.A wiadomo – browar ma różne zobowiązania i musi trwać w nim produkcja.

Skoro zamierzają sprzedać browar, to dlaczego wywożony jest z niego sprzęt? — dodaje drugi.

Informacji o wywożeniu sprzętu nie udało nam się na razie potwierdzić i udokumentować. Wiemy natomiast, że w poniedziałek planowane jest kolejne spotkanie, w tym z władzami miasta. O niepokojącej sytuacji w braniewskim browarze mają zostać poinformowane również związki zawodowe.

Do sprawy na pewno wrócimy.

 

Przypomnijmy, że już 18 lutego 2020 r. zwróciliśmy się z pytaniami do rzecznika prasowego Grupy Żywiec SA. dotyczącymi dalszych losów browaru w Braniewie. Mimo upływu kilku miesięcy nikt nie udzielił nam odpowiedzi.

O sprawie pisaliśmy w majowym wydaniu Nowin Północnych

Chodziło nam m.in. o rozwianie plotek i zdementowanie opinii, jakoby firma dążyła do zamknięcia zakładu. Czy kontynuowana będzie w Braniewie produkcja piwa w butelkach, czy też tylko w puszkach? Czy planowane jest zwiększenie produkcji? Czy też raczej zmniejszenie? Czy planowane jest wprowadzenie nowych piw? Jeśli tak – to jakich? Jakie są plany Grupy Żywiec co do zatrudnienia pracowników? Czy liczba pracowników zostanie zwiększona, czy też raczej planowane są redukcje? Jakie obecnie najważniejsze zadania stoją przed Grupą Żywiec w związku z zakładem w Braniewie?
Mimo upływu trzech miesięcy (w trakcie których przypominaliśmy się kilka razy) – nasze pytania pozostały bez odpowiedzi.

Powyższe pytania zadaliśmy także w wiadomości przesłanej do facebookowego profilu „Piwo Braniewo”. Profil ten aktywnie reklamował (do czerwca tego roku – od tamtej pory "zamarł") piwo z Braniewa, udzielając się także w komentarzach i odpowiadając tam na zadawane pytania. Trudno jednak ustalić, na ile jest profilem oficjalnym marki.
Zapewniamy, że cały czas warzymy w Braniewie Braniewo Jasne Pełne, jedyną zmianą jaka zaszła jest sprzedaż piwa tylko w puszkach. O wszystkich aktualnościach będziemy informować na bieżąco, zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych oraz strony internetowej — brzmiała odpowiedź.

Gdy dopytaliśmy o produkcję dowiedzieliśmy się, że „kwestia wielkości produkcji jest uzależniona od popytu na piwa Browaru Namysłów Sp. z o.o. a ten zależy od wielu czynników w tym od pogody w nadchodzącym sezonie, sytuacji ekonomicznej i nastrojów konsumentów. Także trudno w tym momencie informować na temat zmian w planach produkcyjnych. Dostosowujemy je każdorazowo do popytu i zainteresowania konsumentów. Nie informujemy w tym momencie o planach marketingowych” — brzmiała odpowiedź, pod którą jednak nie podpisał się nikt z imienia i nazwiska.
Nie wspomniano, że z rynku zniknęło Braniewo chmielone, z zieloną etykietą. Bez odpowiedzi pozostało pytanie o zatrudnionych pracowników.

Strata netto Grupy Żywiec w pierwszym kwartale 2020 roku wyniosła 34,9 mln zł, podczas gdy rok wcześniej był zysk w wysokości 6,5 mln zł rok. To wynik najgorszy od 2002 r. Nie jest spowodowany jednak epidemią koronawirusa, lecz wzrostem kosztów działalności, w tym kosztów produkcji, logistyki i kosztów personalnych oraz negatywnym wpływem różnic kursowych — informuje Grupa Żywiec SA. Do tego należy dodać koszty sprzedaży i większe wydatki marketingowe.

 

Otwierany i zamykany
Chyba żaden zakład w Braniewie nie ma tak burzliwej historii, jak browar. Browar w Braniewie powstał w 1854 roku. Został zniszczony w czasie działań wojennych w 1945 r. Odbudowano go dopiero prawie po 20 latach – produkcję uruchomiono 1 stycznia 1964 r. Lata 90-te XX wieku to szczególnie burzliwy okres w dziejach browaru – zakład najpierw wykupili Australijczycy, powstała spółka Elbrewery Company Ltd. – wówczas produkowano tam najbardziej znane piwo: EB. Następnie w 1998 r. zakład wykupiła Grupa Żywiec, która zamknęła browar w 2002 r. Pod koniec sierpnia 2003 r. zakład kupiła firma Soki Dr Witt, krótko produkując tutaj wodę mineralną. W 2005 roku zakład kupił elbląski biznesmen Andrzej Konończuk. Produkowano piwo: Barkas i Batory – do 2008 r., gdy zakład znów zamknięto. Wielkie nadzieje wiązano z Browarem Namysłów, który kupił braniewski browar w 2013 r., sprzedając go Grupie Żywiec SA w roku 2019.

 

 

 

 

 


Nowy drukowany numer Nowin Północnych
z
najdziecie w:

BRANIEWIE:

 • Urząd Miasta
 • Braniewskie Centrum Kultury
 • Basen Miejski
 • Informacja Turystyczna
 • Miejska Biblioteka Publiczna
 • Żabka przy ul. Sikorskiego
 • Green Stuff (ul. Kościuszki)
 • Poligrafia LASER Ksero Beata Andryskowska
 • Bricomarché
 • Starostwo Powiatowe
 • Market Kasperek

GMINIE BRANIEWO:

 • Urząd Gminy (Braniewo)

PIENIĘŻNIE:

 • Urząd Miasta i Gminy
 • Bar „Przystanek u Andrzeja”

FROMBORKU:

 • Urząd Miasta i Gminy
 • Aga PHU Sklep Spożywczo-Przemysłowy

LELKOWIE:

 • Lewiatan
 • „Viktoria”
 • Sklep Spożywczo Przemysłowy
   

SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU!
Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa bezpłatna gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego – prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Warmii
Warmii 26.09.2020, 06:29
Niestety mieszkańcy niech się szykują na podwyżki wody i ścieków :(

Pozostałe