Browar w Braniewie zostanie zamknięty?

 • 24.09.2020, 21:08 (aktualizacja 25.09.2020, 09:13)
 • Wojciech Andrearczyk
Browar w Braniewie zostanie zamknięty? © Mikołaj Andrearczyk
BRANIEWO. Czy Grupa Żywiec zamknie browar w Braniewie? Taką informację przekazał nam jeden z pracowników zakładu.

Dzisiaj wieczorem otrzymaliśmy maila tej treści: „Dzień dobry. Czy zajęliby się Państwo planowanym zamknięciem Browaru w Braniewie przez Grupę Żywiec? Jak widać historia zatoczyła koło. Myślę, że ten temat znajdzie szerokie grono czytelników”.

 

 

Ponieważ zawsze weryfikujemy każdą informację, to także w tym przypadku zwróciliśmy się z oficjalnym pytaniem do rzecznika prasowego Grupy Żywiec.
Czekamy na odpowiedź.

Plany zamknięcia browaru potwierdza nieoficjalnie jeden z braniewskich samorządowców. Jak przyznaje jednak – nie zna szczegółów. Podobno jest chętny kupiec, który miałby odkupić braniewski browar od Grupy Żywiec.

Informację potwierdzają także inni pracownicy. "Informacja o zamknięciu została oficjalnie przedstawiona na spotkaniu przedstawicieli zarządu GŻ z pracownikami browaru w dniu wczorajszym (23 września). Zamknięcie ma nastąpić na koniec pierwszego kwartału 2021 r.".

Warto dodać, że Grupa Żywiec poinformowała oficjalnie o planach zamknięcia Browaru Zamkowego Cieszyn. Informacja ta jest dostępna na stronie internetowej Grupy Żywiec.

O niejasnych planach Grupy Żywiec związanych z browarem w Braniewie pisaliśmy jakiś czas temu na łamach Nowin Północnych. Mimo wielu maili nikt z Grupy Żywiec nie udzielił nam wówczas odpowiedzi.

Czy tym razem będzie podobnie?

 


 

Browar w Braniewie powstał w 1854 roku. Został zniszczony w czasie działań wojennych w 1945 r. Odbudowano go dopiero prawie po 20 latach — produkcję uruchomiono 1 stycznia 1964 r.
Lata 90-te XX wieku to szczególnie burzliwy okres w dziejach browaru — zakład najpierw wykupili Australijczycy, powstała spółka Elbrewery Company Ltd. — wówczas produkowano tam najbardziej znane piwo — EB.
Następnie zakład wykupiła Grupa Żywiec, która zamknęła browar w 2002 r.
Pod koniec sierpnia 2003 r. zakład kupiła firma Soki Dr Witt. Dr Witt zobowiązał się do rozpoczęcia produkcji i zatrudnienia połowy dotychczasowej załogi, czyli 65 osób. W połowie 2004 roku utworzono spółkę-córkę o nazwie Grupa Dr Witt. Następnie logo Dr Witt przejęła spółka Agros Nova. Przez cały ten czas w zakładzie udało się wyprodukować jedynie kilkaset butelek wody źródlanej, chociaż właściciele zakładu zawsze zapewniali, że kłopoty firmy są jedynie przejściowe.
W 2005 r. zakład zamknięto.
W maju 2005 r. zakład kupił elbląski biznesmen Andrzej Konończuk. Zainwestował w niego 7 mln euro. Pracę znalazło tu 130 osób. Produkcję piwa rozpoczęto w połowie 2006 r. Najpierw na rynek trafiło piwo Barkas, potem Barkas Mocny, a następnie Batory. Piwo miało być dostępne w całej Polsce, a także w Obwodzie Kaliningradzkim.
Plany były wielkie, zakład miał produkować nawet do miliona hektolitrów piwa rocznie. Tymczasem w 2007 r. uwarzono tylko 60 tys. hektolitrów. Jeszcze w styczniu 2008 r. właściciel browaru przekonywał, że nie zamyka go. Browar miał nadal produkować piwo. Ostatecznie większość pracowników pożegnała się z firmą do połowy 2008 r.
Realna nadzieja na ponowne uruchomienie browaru pojawiła się w 2013 r., kiedy Browar Namysłów zadeklarował chęć wydzierżawienia go. Ostatecznie Namysłów browar kupił, zainwestował w jego rozwój i produkował tu piwo.

W 2019 r. zakład znów trafił w ręce Grupy Żywiec.

 

 

 


Nowy drukowany numer Nowin Północnych
z
najdziecie w:

BRANIEWIE:

 • Urząd Miasta
 • Braniewskie Centrum Kultury
 • Basen Miejski
 • Informacja Turystyczna
 • Miejska Biblioteka Publiczna
 • Żabka przy ul. Sikorskiego
 • Green Stuff (ul. Kościuszki)
 • Poligrafia LASER Ksero Beata Andryskowska
 • Bricomarché
 • Starostwo Powiatowe
 • Market Kasperek

GMINIE BRANIEWO:

 • Urząd Gminy (Braniewo)

PIENIĘŻNIE:

 • Urząd Miasta i Gminy
 • Bar „Przystanek u Andrzeja”

FROMBORKU:

 • Urząd Miasta i Gminy
 • Aga PHU Sklep Spożywczo-Przemysłowy

LELKOWIE:

 • Lewiatan
 • „Viktoria”
 • Sklep Spożywczo Przemysłowy
   

SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU!
Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa bezpłatna gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego – prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
piwosz
piwosz 28.09.2020, 21:41
Chce się ż(rz)y...gać.
Silver
Silver 25.09.2020, 19:03
Żywiec kupił browar braniewie gdyż piwo Braniewo lepiej zaczęło się sprzedawać nie inne piwa. Żywiec chciał walczyć z piwem Braniewo tworząc na nowo EB które to właśnie kiedyś Żywiec likwidował. Żywiec po prostu w ten sposób likwiduje konkurencję. Nie wiem czy akurat w Elblągu żywiec rozlewa Tatrę ale wiem że specjala napewno tam rozlewają gdyż na puszkach można znaleźć herb Elbląga.
zenek
zenek 25.09.2020, 11:57
Czyta człowiek wypociny burmistrza i nie wieży.. żywiec chce sprzedać browar w Braniewie ale bez maszyn, żeby przypadkiem komuś nie przyszło do głowy produkować tu piwo. Ładnie to brzmi że troszczą o się o browar ale dla żywca to tylko biznes
Poter
Poter 25.09.2020, 11:20
Żywie to stara *** ,Żywiec ebany jest. Żywiec trzeba pierdo...
zenek
zenek 25.09.2020, 06:18
A wystarczyło nazwać browar imieniem braci Kaczyńskich nikt by go już nie zamkną.
Pamiętajcie że żywiec to także warka specjale eb besperados tatra (spod samiuśkich tater rozlewana w Elblągu :D)
Kierownik
Kierownik 25.09.2020, 10:02
I w Braniewie tez
Piwosz
Piwosz 24.09.2020, 22:34
Żywiec to ***
TrueStory
TrueStory 24.09.2020, 21:58
Jeżeli ktoś wierzy w to, że dojdzie do jakiejkolwiek transakcji to musi pierw pomyśleć jak działa Grupa Żywiec. Skoro zapłacili tak naprawdę 500mln za Browar Namysłów to komu sprzedadzą Browar Braniewo nieopodal Browaru Elbląg, gdzie w przyszłości może Browar Braniewo zostać rozprostowanie i dobrze zainwestowany? Konkurencji im brakuje? Mają Kompanię Piwowarską i Carslberga który ich depcze, to jeszcze Browar w przyszłości ma być zagrożeniem dla Browaru Elbląg? Browar Braniewo to idealny browar o niskim utrzymaniu i zużyciu, tylko Grupa Żywiec tego nie doceniła i lepiej pozbyć się brudnego talerza niż się postarać i go umyć. Jak tam ciemnogród, zarządza całą firmą i liczą się tylko słupki liczone od 8 do 16 przy kawie to zapomnijmy o rozwoju. Z Namysłowa też nic nie zostanie bo zniszczą tą markę syropem, g*wno kukurydzą i taki jest zamysł Heinekena - zalać polski rynek swoimi piwami Desperadosy itp pijmy cukier aż do dna
.
. 24.09.2020, 21:28
Naturalna Eliminacja Konkurencji. Brawo Żywiec 👍
Warmi
Warmi 26.09.2020, 06:33
***** cię i Ż ółć
Czytelniczka
Czytelniczka 24.09.2020, 23:15
Nie brawo zywiec tylko po to zeby wykonczyc Braniewo bo po co ludzie maja zatabiac madakra

Pozostałe