Jak odnaleźć się w gąszczu dokumentacji finansowej firmy? Największe zalety korzystania z usług biur rachunkowych

  • 21.09.2020, 18:45
  • Artykuł partnera
Jak odnaleźć się w gąszczu dokumentacji finansowej firmy? Największe zalety korzystania z usług biur rachunkowych
Podatki, wypłaty i inne rozliczenia wymagają niezwykłej skrupulatności. Zwłaszcza w obecnym stanie polskiego prawa, kiedy nie wszystkie zapisy są wystarczająco precyzyjne i zdarza się, że urzędnicy interpretują te same paragrafy w zupełnie różny sposób. A mało kto prowadząc własny biznes ma jeszcze chwilę wolnego, żeby zerknąć w najnowsze nowelizacje oraz wytyczne.

Po założeniu firmy prędzej czy później przyjdzie taki moment, w którym wsparcie profesjonalistów z biura rachunkowego okaże się nieodzowne.

Nie zajmujesz się sprawami księgowymi, tylko tym co w Twoim biznesie najważniejsze

Osoby, które zarejestrowały jednoosobową działalność gospodarczą często samodzielnie zajmują się prowadzeniem księgowości. Nie mają nikogo na liście płac, praca toczy się właściwym rytmem – satysfakcja z tego, że wszystko udaje się doprowadzić do końca własnymi siłami, niewątpliwie jest ogromna. Jednak wraz z biegiem czasu, wzrostem liczby klientów i wystawionych faktur uzupełnianie dokumentacji robi się coraz bardziej uciążliwe. W końcu przedsiębiorcy stają przed wyborem: utrzymać efektywność codziennej pracy i załatwiać formalności bez zagłębiania się w szczegóły, robić całkowicie odwrotnie, a może poświęcić życie rodzinne i prywatne na rzecz spełnienia zawodowego? Wszystkie wymienione scenariusze wiążą się z jakimś ryzykiem – dlatego lepiej nawiązać współpracę ze specjalistą lub całym zespołem, który zdejmie z Ciebie część obowiązków. Teraz trzeba sprawdzić ich kompetencje, by podjąć właściwą decyzję.

Biuro rachunkowe powinno legitymować się odpowiednimi certyfikatami Ministerstwa Finansów

Rozpytywanie po znajomych ma sens co najwyżej w przypadku zbierania kontaktów i opinii. Aczkolwiek poleganie w całości na rekomendacjach innych nie zawsze się sprawdza. Warto poprosić o referencje danego biura rachunkowego – oficjalne, spisane na papierze i opatrzone pieczątką oświadczenie ma zdecydowanie większą moc. W końcu nie wszystkie firmy udzielają pisemne pochwały swoim podwykonawcom. Kolejnym czynnikiem, który powinno się brać pod uwagę, są udostępniane klientom narzędzia. Przykłady? Biuro rachunkowe Calendaria opracowało platformę internetową, przez którą można na bieżąco śledzić sytuację finansową firmy i wydawać polecenia księgowym o każdej porze dnia i nocy. Co równie istotne, cały system ma zapewniać maksymalne bezpieczeństwo oraz poufność zebranych na niej danych. W końcu szczegółowe informacje, gdyby trafiły w niepowołane ręce, mogłyby narobić firmie wielu szkód. Skrupulatność musi dotyczyć nie tylko prowadzonych rozliczeń, ale też kompleksowego zabezpieczenia interesów firm współpracujących z biurem rachunkowym.

 

Artykuł partnera

Podziel się:


Pozostałe