Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wybory do Rady Powiatu Braniewskiego – Leszek Dowgiałło

(Prawie) wybuchowe znalezisko

NADLEŚNICTWO ZAPOROWO. Wprawdzie była bez materiału wybuchowego i zapalnika, ale takie jej pozostawienie nie powinno mieć miejsca. Leśnicy (i saperzy) przypominają, aby każdy fakt znalezienia niewybuchów zgłaszać odpowiednim instytucjom, które zajmą się unieszkodliwieniem powojennych niebezpiecznych pamiątek.
(Prawie) wybuchowe znalezisko

Autor: © Nadleśnictwo Zaporowo

Pomimo upływu kilkadziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej lasy w dalszym ciągu są jej świadkami. Szczególnie jest to, co po sobie wojna zostawiła – niewybuchy. Najczęściej są odnajdywane przez leśników podczas prac gospodarczych, czasem przez grzybiarzy, a czasem po prostu przez osoby pozbawione wyobraźni. To trzeba podkreślić, ponieważ prawdopodobnie ktoś taki na terenie Nadleśnictwa Zaporowo przy drodze leśnej „porzucił” minę przeciwpancerną.

8 września kierowca wywożący drewno z lasu Nadleśnictwa Zaporowo zauważył przy drodze leśnej minę przeciwpancerną. Zatrzymał pojazd i razem z podleśniczym do przyjazdu Policji i saperów zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Okazało się na szczęście, że mina była opróżniona i bez zapalnika. To nie zmienia faktu, że takie nieprzemyślane zachowanie angażuje siły i środki odpowiedzialnych służb za likwidację zagrożenia od niewybuchów.

W tym roku to już 17 przypadek na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Miejsce znalezienia niewybuchu należy wyraźnie oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom (patrol saperski, Policja, Straż Miejska, Centrum Zarządzania Kryzysowego). Ewentualnie można powiadomić miejscowe nadleśnictwo. Dane adresowe jednostek w linku

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama