„Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam”...

  • 31.08.2020, 12:53 (aktualizacja 31.08.2020, 13:40)
  • Sekcja prasowa 9BBKPanc.
„Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam”... © Sekcja prasowa 9BBKPanc.
BRANIEWO. Studenci-ochotnicy, którzy szkolili się w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej w ramach programu Legia Akademicka złożyli przysięgę wojskową na sztandar 9 Brygady.

W uroczystości, która odbyła się w sobotę (29 sierpnia) w braniewskiej brygadzie, towarzyszyli im bliscy, którzy by wejść na teren jednostki musieli dostosować się do wytycznych sanitarnych związanych z Covid-19.

Od 9 sierpnia w Braniewie szkoliło się ponad dwustu studentów z całej Polski. Przyjechali z całej Polski. Byli wśród nich mieszkańcy zarówno Elbląga i Trójmiasta, ale też z Krakowa i Nowego Sącza. Każdy z nich chciał poznać wojsko „od środka”, niektórzy marzą o przygodzie, a jeszcze inni z wojskiem chcą związać się na dłużej.

— W tej uroczystej chwili składam wam serdeczne, żołnierskie podziękowania za zaangażowanie, wysiłek a także trud, który włożyliście w szkolenie — powiedział do nowo zaprzysiężonych żołnierzy płk Dariusz Kosowski, dowódca 9BBKPanc. — Życzę powodzenia i szczęścia w realizacji waszych dalszych życiowych planów. Mam nadzieję, że część z nich dotyczyć będzie służby wojskowej, również w 9 brygadzie.

Studenci zgłosili się do jednostki po teoretycznym przeszkoleniu wojskowym, które odbyli w swoich macierzystych uczelniach. W 9 brygadzie przeszli praktyczne szkolenie podstawowe, które zakończyło się egzaminem oraz przysięgą wojskową i nadaniem im stopnia szeregowego rezerwy.

— Mam nadzieję, że ta przysięga jest dla was równie ważnym dniem, jak dla mnie była kiedyś moja przysięga wojskowa. Mam nadzieję, że wrócicie do nas, będzie służyć w 9 brygadzie i będziecie mieszkańcami powiatu braniewskiego — zachęcał studentów Karol Motyka, starosta braniewski.

Po przysiędze studenci opuścili brygadę wraz ze swoimi rodzinami, ale większość z nich wkrótce tu wróci. Już dzisiaj (w poniedziałek, 31 sierpnia) rozpoczyna się druga część szkolenia w ramach modułu podoficerskiego. Po zaliczeniu kolejnych trzech tygodni i kolejnych egzaminach żołnierze otrzymają stopień kaprala rezerwy.

Sekcja prasowa 9BBKPanc.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Braniewski
Braniewski 31.08.2020, 13:34
I tak powinno być! Kiedyś studenci uciekali od służby w wojsku. Dzisiaj powinni być z niej dumni!

Pozostałe