Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Liliana Wiadrowska, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy

Gdy ojciec jest za kratami...

Dzień Ojca to okazja do przyjrzenia się działaniom Służby Więziennej skierowanym na poprawę relacji rodzinnych osób przebywających za murami. W jednostkach penitencjarnych przebywają więźniowie, którzy próbują na nowo nauczyć się jak być dobrym ojcem.
  • Źródło: https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/centralny-zarzad-sluzby-wieziennej-ojciec-zza-krat1
Gdy ojciec jest za kratami...

Autor: © www.sw.gov.pl

W polskich więzieniach przebywa ponad 70 tys. mężczyzn. Większość z nich jest ojcami. To dzieci najmocniej odczuwają uwięzienie rodzica. Nie dość, że tracą część rodzinnej więzi, to jeszcze stygmatyzuje je otoczenie.

Dla wielu skazanych być ojcem to „mieć dziecko”. Często wynika to z braku pozytywnych wzorców z dzieciństwa. Dlatego administracja więzienna stara się pomóc w zbudowaniu i naprawie związków emocjonalnych w rodzinie. Oprócz przysługującego osadzonym kodeksowego prawa do utrzymywania więzi z najbliższymi poprzez widzenia, korespondencję czy rozmowy telefoniczne, realizuje liczne programy integracji rodzin. W wielu jednostkach penitencjarnych realizowane są dodatkowe widzenia w postaci imprez organizowanych dla skazanych mężczyzn i ich dzieci. Skazani, którzy uczestniczą w cyklu zajęć, dyskutują o psychologii dziecka, swoich wzorcach rodzinnych, uczą się jak wyeliminować agresję w konflikcie z dzieckiem, a także jak spędzać ze sobą czas – w co i jak się bawić oraz jak z dzieckiem rozmawiać. Z każdym kolejnym spotkaniem są coraz bardziej otwarci na zmianę.

Izolacja penitencjarna nie zwalnia więźniów z pełnienia przypisanych im ról społecznych, a zwłaszcza roli rodzica. Często właśnie podczas pobytu w izolacji jest punktem wyjścia do zmian, czasem refleksji i określenia na nowo siebie, jako rodzica.

Uwięzienie jednego z członków rodziny pociąga za sobą negatywne skutki nie tylko dla funkcjonowania osoby skazanej, ale także dla całego systemu rodzinnego. Konsekwencją przebywania rodziców w warunkach izolacji więziennej jest znaczne ograniczenie ich udziału w życiu rodzinnym, ponieważ nie wywiązują się oni ze swoich obowiązków rodzicielskich i małżeńskich. Uwięzienie matki/ojca wpływa także ujemnie na emocjonalny, behawioralny i społeczny rozwój dziecka. Dziecko, chociaż nie jest odpowiedzialne za sytuację życiową rodzica, ponosi negatywne konsekwencje jego izolacji.

Połowa wszystkich uwięzionych rodziców ma tylko sporadyczny kontakt z dziećmi lub traci go całkowicie w czasie pozbawienia wolności. Konsekwencją przebywania rodziców w warunkach izolacji więziennej jest znaczne ograniczenie ich udziału w życiu rodzinnym, ponieważ nie wywiązują się oni ze swoich obowiązków rodzicielskich i małżeńskich.
Z brytyjskich badań wynika, że utrzymywanie kontaktu z rodziną zmniejsza prawdopodobieństwo ponownych konfliktów z prawem, poza tym w wielu przypadkach dobro dziecko staje się motywacją do zmiany swojego dotychczasowego postępowania przez skazanego.

Bycia ojcem zaangażowanym można i warto się uczyć. Jest to możliwe niezależnie od aktualnej sytuacji życiowej oraz braku odpowiednich wzorców wyniesionych z rodzin wyjściowych wystarczy tylko chcieć...

Wsparcie rodziny pozwala by proces readaptacji do życia po zwolnieniu przebiegał znacznie sprawniej, zapobiega także pogłębiającym się poczuciu osamotnienia i bezsilności osadzonych. Skazani uczestniczący w programie nabywają również wiedzę na temat wychowania dzieci, kształtowania i przestrzegania norm społecznych oraz poznają konstruktywne metody rozładowania negatywnych emocji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama