Osiemnastoletni kierowca z promilem alkoholu

  • 03.06.2020, 14:45 (aktualizacja 03.06.2020, 17:38)
  • Inf. prasowa KPP w Braniewie
Osiemnastoletni kierowca z promilem alkoholu © policja.gov.pl
PAKOSZE. Utrata prawa jazdy, grzywna i wyrok sądowy – takie konsekwencje grożą 18-latkowi, który po pijanemu prowadził samochód.

W pobliżu Pakosz (gm. Pieniężno) policjanci z braniewskiej drogówki zatrzymali do kontroli nadjeżdżające Daewoo. Za kierownicą siedział 18-latek.

Wynik przeprowadzonego badania stanu trzeźwości był jednoznaczny – mężczyzna w ogóle nie powinien prowadzić auta, ponieważ był pijany. 18-latek jechał samochodem mając promil alkoholu w organizmie.

Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy kierowcy, a sprawą zajęli się kryminalni. Za popełnione przestępstwo 18-latkowi grozi kara do 2 lat więzienia.

— Nietrzeźwy to poważne zagrożenie wszystkich uczestników ruchu drogowego — mówią policjanci. — Należy bezwzględnie reagować w sytuacji, gdy widzimy osobę, która pod wpływem alkoholu wsiada za kierownicę samochodu lub na rower. Pamiętajmy, w ten sposób możemy uratować ludzkie życie, zapobiec tragedii, zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych.
 

Policjanci przypominają
Kierowanie w stanie po użyciu alkoholu (do 0,25 mg/l, czyli 0,5 promila) jest wykroczeniem w ruchu drogowym, za które grozi kara aresztu, grzywny do 5 tys. złotych oraz zakaz kierowania pojazdami do lat 3.
Według kodeksu karnego za kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,25 mg/l) grozi kara do 2 lat więzienia, zakaz kierowania pojazdami od 3 do 15 lat oraz dolegliwe konsekwencje finansowe. Niezależnie od orzeczonej kary sąd obligatoryjne orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.
Spowodowanie wypadku przez kierującego w stanie nietrzeźwości to czyn zagrożony karą nawet do 12 lat więzienia.

 


Ze względu na wulgarne komentarze, które pojawiły się pod tym tekstem, wyłączyliśmy możliwość jego komentowania.

Inf. prasowa KPP w Braniewie

Podziel się:Pozostałe