Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Liliana Wiadrowska, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy

Żołnierze z braniewskiej brygady wyruszają na poligon

BRANIEWO – DRAWSKO POMORSKIE. W czerwcu na poligonie w Drawsku Pomorskim odbędzie się polsko-amerykańskie ćwiczenie pod hasłem „DEFENDER-Europe 20 Plus”. Uczestniczyć w nim będą również żołnierze z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Żołnierze właśnie wyjeżdżają na poligon.
Żołnierze z braniewskiej brygady wyruszają na poligon

Autor: © 9BBKPanc.

Wyjazd odbywa się etapami. Pierwsza udaje się tzw. grupa przygotowawcza, później dojeżdżają żołnierze i sprzęt bojowy. Brygada z Braniewa zabiera ze sobą m.in. czołgi PT-91 „Twardy” i transportery opancerzone (BWP-1).

Wyjazd na poligon z takim sprzętem, to nie łatwa sprawa. Wozy bojowe trzeba przetransportować sprawnie i bezpiecznie. Tym razem z Braniewa wyjeżdża transport kolejowy.
9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej to jednostka, na terenie której jest wojskowa bocznica kolejowa z rampą załadunkową. To bardzo ułatwia proces „zapakowania” ciężkiego sprzętu, który wyjeżdża na poligon bezpośrednio z koszar. Najważniejsze jest to, żeby wszystko odbyło się sprawnie i bezpiecznie. Załadunek to także kolejna okazja do szkolenia. Operacja została zrealizowana jako zajęcia taktyczne przy pełnym bojowym zabezpieczeniu, które stanowili m.in. żołnierze pododdziału przeciwlotniczego i plutonu chemicznego. Załadunek odbył się w środę (27 maja), w czwartek (28 maja) cały transport będzie na miejscu.

W maju w 9 brygadzie odbyło się szkolenie dotyczące załadunku na platformy kolejowe bojowych wozów piechoty. W spotkaniu uczestniczyli oprócz żołnierzy 9BBKPanc. także przedstawiciele PKP Cargo i Wojskowej Komendy Transportu z Olsztyna.

— Zależało nam na tym, by po pierwsze wspólnie dopracować szczegóły dotyczące procedury mocowania pojazdów na wagonach, a po drugie doskonalić umiejętności nowych żołnierzy batalionu zmechanizowanego — mówi podoficer odpowiedzialny za szkolenie i organizacje transportów w brygadzie. — Pod czujnym okiem swoich dowódców i doświadczonych kolegów żołnierze mieli okazję sprawdzić swoją dotychczasową wiedzę i umiejętności praktyczne.

Kierowca ciężkiego sprzętu na gąsienicach wjeżdżając na platformę kolejową musi zachować szczególną ostrożność. Ważna jest precyzja i wykonywanie poleceń tzw. „wprowadzającego”. Następnie pojazd musi zaparkować w odpowiednim miejscu i zostać tam solidnie przymocowany. Dopiero po takim załadunku można wyruszyć w podróż i pokonać np. kilkaset kilometrów.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ziom 30.05.2020 22:20
a ochroniarze ,stojący przy bramie tez jadą pilnowac

Wojak 30.05.2020 23:40
Odkąd nie ma służby zasadniczej zniknęła także służba wartownicza. Rolę tę przejęły firmy ochroniarskie, które chyba radzą sobie całkiem nieźle, skoro nie słychać o jakichś "wtopach". Co nie zmienia faktu, że to dość dziwne ;)

ziom 01.06.2020 23:04
To nie jest dziwne tylko nienormalne. Są jednostki ,które powracają do służb wartowniczych,tu widocznie nie ma takiej potrzeby, albo wręcz przeciwnie jest taka potrzeba.

Reklama
Reklama
Reklama