Miejskie przedszkola zamknięte. Co najmniej do 24 maja

  • 06.05.2020, 19:11 (aktualizacja 19.05.2020, 15:33)
  • red.
Miejskie przedszkola zamknięte. Co najmniej do 24 maja
BRANIEWO. Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki przedstawił stanowisko władz miasta w sprawie otwarcia miejskich przedszkoli. „W miarę możliwości i pojawienia się optymistycznych prognoz popartych mocnymi argumentami otworzymy przedszkola najszybciej jak to będzie możliwe. Na ten moment, minimum do 24 maja, pozostaną one jednak zamknięte” — informuje burmistrz Braniewa.

„W nawiązaniu do mojego komunikatu z dn. 1 maja 2020 roku dot. rozważanej przez nas możliwości otwarcia w najbliższym czasie miejskich przedszkoli oraz żłobka, odbyły się już konsultacje z dyrektorami tychże placówek, przewodniczącym Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Braniewie - Grzegorzem Cyganem oraz Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Oświaty - Markiem Maludzińskim.
Rozważaliśmy możliwości dostosowania placówek do wymogów Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie organizacji opieki, higieny i dezynfekcji pomieszczeń oraz wszelkich powierzchni, zapewnienia posiłków, a także postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u dzieci lub personelu.
W toku naszych dyskusji pojawił się szereg wątpliwości, ponieważ wspomniane wytyczne GIS są bardzo restrykcyjne, a przez to trudne do realizacji w praktyce. Wyklucza to zorganizowanie opieki w sposób maksymalnie bezpieczny, a to jest przecież w całej tej kwestii priorytetowe.
Nie możemy sobie pozwolić na szybkie i nieprzemyślane decyzje, gdyż to naraziłoby na poważne ryzyko zdrowie i bezpieczeństwo całych rodzin.
Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu rodziców dalsze zamknięcie placówek stanowi poważne wyzwanie oraz kłopot. Z uwagi na bezpieczeństwo i zdrowie naszych mieszkańców prosimy o wyrozumiałość i jeszcze odrobinę cierpliwości w tym trudnym czasie. Decyzja o nieotwieraniu w najbliższych dniach przedszkoli oraz żłobka była niezwykle trudna, ale mimo to podjęliśmy ją wspólnie i jednomyślnie. Pomimo relatywnie dobrej i stale poprawiającej się sytuacji epidemicznej w naszym powiecie należy w dalszym ciągu zachować maksymalną ostrożność. Czas pokaże, czy mimo zmniejszenia zakresu restrykcji dot. przemieszczania się, otwarcia sklepów itd. dalej utrzymamy zerowy wskaźnik zachorowań. Liczę, że tak będzie, ale nie zaszkodzi temu pewna doza ostrożności.
Ważne w tym kontekście jest, że w dalszym ciągu zapewnione jest zdalne nauczanie. Rodzice, którzy będą musieli sprawować opiekę nad dziećmi nadal będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego.
Mimo wszystko nasze placówki zaczęły przygotowywać się na przyjęcie dzieci. Wyniesione zostały zabawki, zakupione środki do dezynfekcji, zdjęto dywany (zgodnie z zaleceniami GIS dzieci mają siedzieć na podłodze). Warto podkreślić, że pełne dostosowanie pomieszczeń do reżimu sanitarnego stanowi jednocześnie znaczną przeszkodę w zapewnieniu dzieciom godnych i komfortowych warunków przebywania w naszych placówkach.
Warto zauważyć, że aktualnie nie tylko my zgłaszamy swoje wątpliwości w tej materii. Dzieje się tak w większości samorządów. Niewiele z nich zdecydowało się na otwarcie placówek - wszystkim przyświeca jeden cel - zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.
Chciałbym Państwa uspokoić i podkreślić, że na bieżąco śledzimy sytuację. W miarę możliwości i pojawienia się optymistycznych prognoz popartych mocnymi argumentami otworzymy przedszkola najszybciej jak to będzie możliwe. Na ten moment, minimum do 24 maja, pozostaną one jednak zamknięte.
Liczymy na Państwa zrozumienie naszej decyzji i pozdrawiam serdecznie życząc zdrowia.

Tomasz Sielicki".

 

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe