Jak wykonuje się spawanie dużych elementów? Właściwe wyposażenie zakładu jest kluczowe

  • 26.03.2020, 22:21
  • Artykuł partnera
Jak wykonuje się spawanie dużych elementów? Właściwe wyposażenie zakładu jest kluczowe
Dzięki nowym technologiom opracowywanie rozmaitych konstrukcji stało się w ciągu ostatnich dekad znacznie mniej pracochłonnym, nawet dla niewielkiego zakładu niedysponującego dużym ośrodkiem badawczo-rozwojowym.

Już nie musimy ponosić kosztów przygotowywania i żmudnych badań wielu kolejnych prototypów, by móc ustalić czy nie popełniono błędów i będą one w stanie sprostać obciążeniom towarzyszącym docelowemu zastosowaniu – zrobimy to na wirtualnych modelach. W końcu przychodzi jednak moment wykonania wykonania wyrobu, a to już jest przecież jak najbardziej realna walka z materią. Na jakiekolwiek niedociągnięcia miejsca być nie może.

Spawanie konstrukcji wymaga pełnej kontroli nad jej elementami

Wykonywaniu okazałych i złożonych konstrukcji stalowych towarzyszy nierzadko wielka odpowiedzialność. Od razu muszą być doskonałe, zwłaszcza, że niejednokrotnie są to elementy, od których jakości zależeć może różnie rozumiane bezpieczeństwo. Czy będzie to np. część instalacji przemysłowej, czy też np. wózek jezdny do pojazdów szynowych, od których oczekujemy przecież jak najwyższych prędkości.
Jednak nawet tam, gdzie wytwarzany wyrób podobnie istniej roli pełnił nie będzie, na ryzyko błędów pozwalać sobie nie można – wymaga tego efektywność produkcji, która pochłania przecież pokaźne koszty.
Potrzeba więc spełnienia kilku warunków – najwyższych umiejętności spawacza, zastosowania odpowiedniej metody, ale także utrzymania pełnej kontroli nad nierzadko licznymi, a jednocześnie ciężkimi elementami przyszłej konstrukcji. Oznacza to konieczność inwestycji w specjalistyczne oprzyrządowanie produkcyjne zdolne ją zapewnić. Jakakolwiek prowizorka będzie albo nieskuteczna, albo pracochłonna w stopniu znoszącym jej sens.
Gotowe rozwiązania w tym zakresie oferuje np. wrocławskie Przedsiębiorstwo Hak Sp. z o.o., projektujące i wytwarzające najróżniejszego typu obrotniki podporządkowane potrzebom towarzyszącym wykonywaniu konkretnej konstrukcji.

Odpowiednia obrotnica spawalnicza ułatwia pracę fachowców

Możliwość utrzymania spawanych elementów w docelowej pozycji to jeden z warunków, jakie musi zapewnić wyposażenie zakładu. Drugim jest ułatwienie dostępu spawaczowi, którego zadanie nie jest przecież łatwe. Towarzyszy mu choćby ryzyko kontaktu z rozpryskami metali i poparzenia, narażenie na szkodliwe gazy czy hałas, toteż jego wygoda jest istotnym czynnikiem mogącym decydować o staranności pracy. Obrotnica do spawania pozwala nadawać tworzonej konstrukcji taką pozycję, by pozostawała ona dla pracownika w optymalnym zasięgu i nie zmuszała go do przyjmowania niewygodnych, a przy tym niebezpiecznych pozycji. Tylko wówczas oczekiwać możemy zachowania idealnej precyzji montażu, a jednocześnie właściwej jakości wszystkich połączeń, a co za tym idzie tego, że każda wykonywana konstrukcja będzie doskonała.
Ciężar, kształt i poziom złożoności poszczególnych wyrobów niejednokrotnie niesie ze sobą konieczność stworzenia rozwiązań unikalnych, szczegółowo do nich dostosowanych. Zwłaszcza wówczas, gdy produkcja taka ma mieć charakter seryjny, jest to jednak konieczność pozwalająca zachować jej idealną powtarzalność.

 

Artykuł partnera

Podziel się:


Pozostałe