Koronawirus w Braniewie. Burmistrz Braniewa zabrał głos

  • 20.03.2020, 18:06 (aktualizacja 24.04.2020, 22:42)
  • Inf. prasowa UM w Braniewie
Koronawirus w Braniewie. Burmistrz Braniewa zabrał głos
BRANIEWO. Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki wypowiedział się na temat wystąpienia w Braniewie przypadku zarażenia koronawirusem.

Tomasz Sielicki zamieścił w sieci informację na temat zdiagnozowania w Braniewie przypadku koronawirusa. Według naszych informacji zakażona miała być jedna z osób pracujących w budynku braniewskiego sądu i prokuratury. W związku z tym braniewska Prokuratura Rejonowa zawiesiła od 18 marca swoje działanie. Sąd w Braniewie działa w ograniczonym zakresie.

Burmistrz Braniewa odniósł się tak do tej sytuacji, jak i zaapelował o zachowanie spokoju. Dodał również, że procedowane będą decyzje dotyczące pomocy i wsparcia mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców.

 

 

Drodzy Mieszkańcy,
rozumiem Wasze zaniepokojenie obecną sytuacją i obawy przed wystąpieniem w naszym mieście przypadków zarażenia koronawirusem. Oczekują Państwo od przedstawicieli władz samorządowych, głównie ode mnie, że będziemy odnosić się do wszystkich informacji na ten temat. Proszę jednak zrozumieć, że jako osoba piastująca stanowisko burmistrza nie mogę brać udziału w podsycaniu plotek. Muszę bazować wyłącznie na oficjalnie potwierdzonych informacjach i w oparciu o pełnomocnictwa odpowiednich służb koordynujących akcję zwalczania epidemii w naszym kraju - Rządu RP, jego przedstawiciela na szczeblu wojewódzkim, czyli Wojewody oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Niestety nie dysponuję ani potwierdzonymi informacjami, ani upoważnieniem do ich przekazania.

Zgodnie z niepotwierdzonymi informacjami, którymi dysponuję podobnie jak Państwo, w Braniewie wystąpił przypadek zarażenia wirusem SARS-CoV-2.

Niezależnie jednak od tego, czy koronawirus w Braniewie już jest, czy dopiero będzie, najlepszym co każdy z Państwa może zrobić, jest sumienne stosowanie się do zaleceń, które każdemu powinny być już doskonale znane należy bezwzględnie przestrzegać wytycznych dot. higieny oraz jak najrzadszego przebywania w miejscach publicznych. Niestety trudno nie odnieść wrażenia, że wielu z nas – dopóki w naszym mieście oficjalnie nie potwierdzi się faktu wystąpienia koronawirusa - nie jest w stanie zastosować się do tych zasad...

Mam nadzieję, że informacja o koronawirusie w Braniewie nie przyczyni się do lawinowego wzrostu paniki, a wprost przeciwnie – pozwoli niektórym osobom w porę oprzytomnieć i zacząć stosować się do wytycznych, które obowiązują nas wszystkich. Po raz kolejny apeluję o rozsądek i sumienne przestrzeganie zasad, bo tylko dzięki temu minimalizujemy ryzyko zakażenia siebie, swoich bliskich oraz innych współmieszkańców. Nie warto brać też udziału w podsycaniu paniki. To naprawdę nikomu w niczym nie pomoże. W tym trudnym okresie musimy być zjednoczeni i współpracować ze sobą jak nigdy dotąd.

Przed nami wszystkimi trudny czas. Jeszcze raz apeluję jednak o spokój i współpracę. Zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, by przejść przez tę epidemię w możliwie bezbolesny sposób. Potwierdzeniem tego jest fakt, iż pracujemy już nad konkretnymi rozwiązaniami. 18 marca do biura Rady Miasta Braniewa wpłynęła interpelacja radnych klubów Porozumienie Samorzadowe i NBR 2006 dot. pomocy i wsparcia mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców. Niebawem przedstawię Państwu więcej szczegółów tej inicjatywy.

 

Inf. prasowa UM w Braniewie

Podziel się:


Pozostałe