Przewoził zabytkowe dzieła bez wymaganych dokumentów

  • 04.03.2020, 14:26
  • Inf. prasowa WMOSG
Przewoził zabytkowe dzieła bez wymaganych dokumentów © WMOSG
Na drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili w kontrolowanym Mercedesie dzieła sztuki. Mieszkaniec obwodu kaliningradzkiego nie posiadał żadnych dokumentów umożliwiających wywóz zabytków z Polski.

Kierowca Mercedesa stawił się do odprawy granicznej pod koniec stycznia. W trakcie kontroli funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili w aucie rzeźbę o walorach zabytkowych „Jaguara pożerającego zająca” wskazującego, że autorem może być Antoine-Louis Barye.
W samochodzie znaleziono również obraz, rysunek i fotografię z początku XX wieku.

42-letni mieszkaniec obwodu kaliningradzkiego nie posiadał żadnych dokumentów umożliwiających wywóz dzieł sztuki z RP. W związku z tym wszystkie przedmioty zostały zabezpieczone do czasu wydania opinii przez rzeczoznawcę ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa w zakresie opieki nad zabytkami.

Opinia potwierdziła, że są to zabytki. Biegły oszacował, że wartość każdego z nich jest mniejsza niż 40 tys. złotych, więc nie wymaga pozwolenia na wywóz dzieł sztuki z kraju. Natomiast Rosjanin powinien posiadać dokumenty, o których mowa w ust. 2 § 59 ustawy o ochronie zabytków.

— W przypadku przewożenia przedmiotów mających znamiona zabytków apelujemy do podróżnych, by podczas odprawy granicznej posiadali stosowne dokumenty — mówi kpt. SG Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik prasowy-koordynator Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. — Zgodnie z ustawą przypominamy, że wywożąc za granicę zabytek nie wymagający uzyskania pozwolenia należy liczyć się z tym, że Straż Graniczna może zażądać okazania jednego z niżej wymienionych dokumentów.

Tymi dokumentami są:
1. ocena wskazująca czas powstania zabytku,
2. wycena zabytku,
3. faktura zawierająca dane pozwalające na identyfikację przedmiotu,
4. potwierdzenie wwozu zabytku na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
5. ubezpieczenie przewozu zabytku z zagranicy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
6. pozwolenie na wywóz zabytku z terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje znajdują się w Ustawie z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami

 

Inf. prasowa WMOSG

Zdjęcia (6)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe