Nagrałeś drogowego pirata? Prześlij film policjantom

  • 18.02.2020, 21:08 (aktualizacja 25.02.2020, 18:30)
  • Inf. prasowa KWP w Olsztynie
Nagrałeś drogowego pirata? Prześlij film policjantom © KWP w Olsztynie
REGION. W 2019 roku na Warmii i Mazurach doszło do 1218 wypadków drogowych, w których zginęły 103 osoby, a 1486 zostało rannych. Za śmierć i obrażenia tych osób odpowiedzialni byli przede wszystkim kierowcy, którzy rażąco łamali obowiązujące przepisy ruchu drogowego, a także wykazywali się brakiem zdrowego rozsądku oraz zwyczajnym chamstwem za kierownicą — przekonują policjanci z Warmii i Mazur.

— Bo jak inaczej określić zachowanie kierowcy, który najpierw przejeżdżając przez powierzchnię wyłączoną z ruchu wyprzedza inne auta, by po chwili przed nimi zahamować, wymusić pierwszeństwo i skręcić w prawo w inną drogę? — pytają policjanci, prezentując przykłady kilku takich bezmyślnych zachowań z dróg Warmii i Mazur w 2019 roku na poniższym filmie:
 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Zarejestrowane zdarzenia najlepiej obrazują, jak wyglądają główne przewinienia bezmyślnych kierowców na naszych drogach. Lekceważenie znaków poziomych i pionowych, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, przy ograniczonej widzialności, omijanie samochodów zatrzymujących się przed przejściami dla pieszych, przejeżdżanie „na czerwonym”, wyprzedzanie „na trzeciego”, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu. W przedstawionych przypadkach te zdarzenia kończą się szczęśliwie, w takim sensie, że nie dochodzi do wypadku, nikt nie ginie, nikt nie odnosi ran. Jednak nie zmienia to faktu, że doszło tu do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, spowodowanego nieuzasadnioną brawurą i bezmyślnym lekceważeniem przepisów ruchu drogowego i drogowej kultury.

Prześlij nagranie na maila
Nagrania pochodzą z kamer innych kierowców i zostały przesłane na skrzynkę mailową „Stop Agresji Drogowej” ([email protected]).
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie uruchomili ten specjalny adres mailowy po to, by na adres tej skrzynki mailowej świadkowie mogli przesyłać informacje oraz filmy dotyczące naruszeń przepisów ruchu drogowego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Specjalna skrzynka kontaktowa może pomóc wyeliminować z dróg tych, którzy swoją brawurą, bezmyślnością oraz łamaniem przepisów mogą doprowadzić do tragedii.
Każdy kierowca, który posiada w swoim aucie „rejestrator jazdy” czy inne urządzenie, na którym uwiecznił niebezpieczne zachowanie pirata drogowego, może przekazać ten film policjantom. Funkcjonariusze drogówki przeanalizują nadesłane informacje oraz będą dążyć do ustalenia sprawcy wykroczenia i wyciągnięcia konsekwencji karnych.

Jest zgłoszenie, jest reakcja
W 2019 roku policjanci z Warmii i Mazur otrzymali około 300 takich zgłoszeń. Dzięki nim blisko 200 kierowców poniosło konsekwencje popełnionych wykroczeń. W większości przypadków sprawy zakończyły się ukaraniem sprawców wykroczeń mandatami karnymi. W kilkunastu przypadkach zostały one przekazane do sądów z wnioskami o ukaranie.
Niestety niektóre nagrania i przekazane wraz z nimi informacje nie pozwoliły na to, aby bezmyślny kierowca poniósł konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Wynikało to m.in. ze zbyt niskiej jakości nagrania, która nie pozwalała na skuteczne odczytanie numerów rejestracyjnych auta.

 

Sprecyzuj informację, podaj dane

Ważne jest, by osoby które zarejestrują na filmie takie niebezpieczne zdarzenie i będą chciały je przekazać policjantom, dołączyły do niego dodatkowe informacje, takie jak:
- datę, godzinę, miejscowość lub odcinek drogi na którym doszło do zdarzenia,
- markę i numer rejestracyjny pojazdu pirata drogowego,
- krótki opis zaistniałej sytuacji.

Dla prawidłowego przeprowadzenia postępowania, policjantom niezbędne też będą dane kontaktowe zgłaszającego i dane ewentualnych świadków zdarzenia.

Kompletny materiał można przesłać na adres mailowy [email protected] (maksymalny rozmiar pliku to 35 MB), lub dostarczyć osobiście do najbliższej jednostki policji.

 

Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania skrzynki „Stop Agresji Drogowej” znajdują się na stronie internetowej

Inf. prasowa KWP w Olsztynie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Skwiera
Skwiera 20.02.2020, 15:06
Wszystkich was nagram

Pozostałe