Rocznica powstania AK. Braniewscy terytorialsi zapalili znicze

  • 14.02.2020, 19:37 (aktualizacja 25.02.2020, 18:35)
  • szer. Sabina Mazurek, koordynator d/s Kombatantów Armii Krajowej
Rocznica powstania AK. Braniewscy terytorialsi zapalili znicze © DWOT
ELBLĄG. 78 lat temu, 14 lutego – rozkazem Naczelnego Wodza gen. broni Władysława Sikorskiego – została powołana z przemianowania ze Związku Walki Zbrojnej, Armia Krajowa. Terytorialsi z Warmii i Mazur dziedziczą ich tradycje. Żołnierze z braniewskiego batalionu lekkiej piechoty zapalili na cmentarzach w Elblągu znicze.

W ramach działalności Armii Krajowej skupiała się niemal cała patriotycznie nastawiona część narodu polskiego, opierając się na setkach tysięcy żołnierzy-ochotników. Rozpoznawalnym znakiem żołnierza Armii Krajowej jest biało-czerwona opaska z orłem, noszona na lewym ramieniu.

— Nie bez powodu mówię, że jest — podkreśla szer. Sabina Mazurek, koordynator ds. Kombatantów Armii Krajowej. — Bowiem mamy jeszcze ten ogromny zaszczyt i okazję tworzyć historię z autorami Niepodległej Polski.
 
Wojska Obrony Terytorialnej identyfikują się z żołnierzami polskiego podziemia.
— Łączy nas misja i terytorialność w działaniu, łączy nas przede wszystkim poczucie patriotyzmu, oddania i braterstwa, łączy nas troska o dobro Ojczyzny — mówi szer. Mazurek. — Nie ma nic cenniejszego w wojskowej służbie jak żołnierz ochotnik, który jest fundamentem naszej formacji, opierający się na chlubnych tradycjach naszych poprzedników.

Wspólną wartością obu formacji są ludzie. To w nich tkwi siła i odwaga.

— Dziś, jako kontynuatorzy misji, pamiętamy o naszych bohaterach, tych którzy odeszli na wieczną wartę i tych, z którymi dane nam jest jeszcze tworzyć przyszłość — zaznacza szer. Sabina Mazurek. — Korzystajmy z tego, bo to ostatni moment, kiedy możemy wysłuchać na żywo świadków tamtych wydarzeń, ostatni czas kiedy możemy spisać ich „wersy” dla przyszłych pokoleń, ostatnia chwila, kiedy możemy iść ramię w ramię.
 

Oto jak zwrócił się do żołnierzy Armii Krajowej, w ostatnim rozkazie, gen. bryg. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”:

Żołnierze Armii Krajowej!
Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą. W przekonaniu, że rozkaz ten spełnicie, że zostaniecie na zawsze wierni tylko Polsce oraz by Wam ułatwić dalszą pracę- z upoważnienia Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwalniam Was z przysięgi i rozwiązuję szeregi AK.
W imieniu służby dziękuję Wam za dotychczasową ofiarną pracę.
Wierzę głęboko, że zwycięży nasza Święta Sprawa, że spotkamy się w prawdziwie wolnej i demokratycznej Polsce.
Niech żyje Wolna, Niepodległa, Szczęśliwa Polska.
Dowódca Sił Zbrojnych w Kraju
/-/ Niedźwiadek
Gen. Bryg.
M.p. 19 stycznia 1945

szer. Sabina Mazurek, koordynator d/s Kombatantów Armii Krajowej

Zdjęcia (9)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe