Wystawa w bibliotece. W 10. rocznicę śmierci proboszcza

  • 16.01.2020, 16:14 (aktualizacja 16.01.2020, 18:48)
  • Inf. prasowa MBP w Braniewie
Wystawa w bibliotece. W 10. rocznicę śmierci proboszcza © MBP w Braniewie
BRANIEWO. 19 stycznia 2020 r. minie 10 lat od śmierci ks. prałata Tadeusza Brandysa. Został on zapamiętany nie tylko jako „Wielki Budowniczy”, ale przede wszystkim jako gorliwy kapłan, człowiek wielkiego serca, skory do bezinteresownego działania na rzecz lokalnej społeczności.

Z okazji rocznicy śmierci ks. Brandysa Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie zaprasza do obejrzenia wystawy upamiętniającej postać księdza prałata.

Wystawę można oglądać w holu biblioteki, od poniedziałku do soboty, w godzinach otwarcia.

 

Honorowy obywatel
Ks. Tadeusz Brandys jest honorowym obywatelem Braniewa. Tytuł ten otrzymał za zaangażowanie w odbudowę kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny, uzyskanie dla tej świątyni godności bazyliki mniejszej, odnalezienie relikwii Reginy Protmann i zakończenie jej procesu beatyfikacyjnego oraz „rozsławianie imienia miasta Braniewa w kraju i na świecie”.

 

Ks. Tadeusz Brandys
Urodził się 2 marca 1936 roku w Zabrzegu koło Bielska w diecezji Katowickiej, jako syn ogrodnika Franciszka i Marii Kubiś. Miał dziesięcioro rodzeństwa. Szkołę podstawową ukończył w Zabrzegu w 1951 roku, w latach 1952-1957 Niższe Seminarium Duchowne św. Jacka w Katowicach, złożył tam kościelny egzamin dojrzałości i zapisał się na kurs przygotowawczy Śląskiego Seminarium Duchownego w Tarnowskich Górach. Po trzech miesiącach musiał jednak wróciç do domu. W 1959 roku zdobył świadectwo dojrzałości liceum ogólnokształcącego dla pracujących w Katowicach i dalsze studia filozoficzne i teologiczne odbył w Warmińskim Seminarium Duchownym w Olsztynie w latach 1959-60 i 1964-1970. W przerwie pracował w zakładach chemicznych w Oświęcimiu oraz zakładach rowerowych w Czechowicach-Dziedzicach jako zaopatrzeniowiec. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1970 roku. Jako wikariusz pracował w Malborku, Kętrzynie, administrował w Karolewie-Czernikach. Od 1979 roku był proboszczem parafii pw. św. Katarzyny w Braniewie.
W 1987 roku został kanonikiem honorowym Warmińskiej Kapituły Katedralnej, w 1993 roku papieskim kapelanem honorowym, a w 2005 prałatem honorowym Jego Świątobliwości Papieża Benedykta XVI. Odbudowaną katedrę św. Katarzyny Papież Jan Paweł II w dniu 10 lutego 2001 roku podniósł do godności Bazyliki Mniejszej. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył ks. Tadeusza Brandysa srebrnym krzyżem zasługi, Minister Kultury i Sztuki złotą odznaką za opiekę nad zabytkami, Braniewo obdarzyło honorowym obywatelstwem.
Zmarł 19 stycznia 2010 r. Został pochowany w Braniewie, na cmentarzu przy ul. Morskiej.

Inf. prasowa MBP w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe