Braniewo – „miasto zagrożone zapaścią”? Powstaje reportaż

  • 10.12.2019, 19:30 (aktualizacja 10.12.2019, 20:32)
  • Wojciech Andrearczyk
Braniewo – „miasto zagrożone zapaścią”? Powstaje reportaż © Archiwum redakcji
Marek Szymaniak, dziennikarz, reporter, autor książki „Urobieni. Reportaże o pracy” przygotowuje reportaż na temat życia w Braniewie w kontekście raportu Polskiej Akademii Nauk mówiącego o miastach zagrożonych zapaścią. Reportaż będzie częścią powstającej od dwóch lat książki.

— Braniewo zajmuje wysoką lokatę na liście tych miejscowości, a ja chciałbym za pomocą historii i doświadczeń – zarówno dobrych, jak i złych – jego mieszkańców opisać, jak żyje się w mieście, które według prognoz ma czekać kataklizm — mówi Marek Szymaniak. — Chcę opisać nie tylko to, co być może trzeba naprawić, czyli na przykład duży problem z dostępnością mieszkań, stosunku ich cen do zarobków, upadającego transportu publicznego, ale pokazać też dobre strony tej miejscowości. Dać głos tym, którzy na co dzień żyją w tym mieście, którzy być może do niego wrócili, aby pracować, czy otworzyć własny biznes, aby walczyć i uratować swoją małą ojczyznę. Pokazać skąd biorą siłę i czy odnoszą sukcesy.

Szymaniak podkreśla, że opiera się na raporcie PAN.
— Można z nim dyskutować, ale to naukowcy zrobili takie badanie — mówi dziennikarz. — Oczywiście ja nie upieram się, że to jest prawda. Chętnie posłucham też kogoś kto udowodni, że jest inaczej. Tak zresztą było już w jednym z miast, które odwiedziłem.

Reporter poszukuje „ludzi, którzy są na miejscu i którzy mogliby opowiedzieć z własnej perspektywy o mieście”. Jak sam podkreśla „zależy mu na perspektywie mieszkańców, żeby mieć możliwość uczciwego opisania tego, jak jest i jakie są najważniejsze problemy”

 

Chcesz opowiedzieć? Skontaktuj się
Wszyscy, którzy zechcieliby opowiedzieć dziennikarzowi o swoim życiu w Braniewie – jeśli trzeba, to anonimowo – proszeni są o kontakt pod adresem e-mail: [email protected]

 

Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
R
R 15.12.2019, 11:27
Raczej miasto w zapaści .
marek
marek 11.12.2019, 09:48
Może w reportażu pojawi się coś na temat browaru, niestety ale nie wygląda to dobrze. Pozostaje jednostka wojskowa , fabryka mebli. Małe sklepiki padają, firmy wycofują się z Braniewa a włodarze świetnie się bawią w mediach społecznościowych.
Atlas52e
Atlas52e 12.12.2019, 11:57
Podaj przykład oprócz browaru, firmy która się wycofuje niby z Braniewa.
marek
marek 12.12.2019, 13:07
ARA

Pozostałe