Spot, który robi wrażenie. Efekt projektu „Patrz na mnie...”

  • 08.12.2019, 19:27 (aktualizacja 08.12.2019, 19:31)
  • mł. asp. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Spot, który robi wrażenie. Efekt projektu „Patrz na mnie...” Kadr ze spotu
BRANIEWO. Ponad stu nagrodzonych uczestników konkursów, rozdane tysiące odblasków, stworzone trzy profilaktyczne spoty, a przede wszystkim ograniczenie niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych – to efekt projektu ,,Patrz na mnie – poprawa bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym na terenie miasta Braniewa”.

W tegorocznej edycji rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka swoje siły połączyły braniewskie instytucje: Starostwo Powiatowe w Braniewie, Urząd Miasta w Braniewie oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie.
Projekt, którego pełna nazwa brzmi: „Patrz na mnie – poprawa bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym na terenie miasta Braniewa” został wysoko oceniony, a następnie – na etapie ogólnopolskim – zakwalifikowany do dofinansowania. Na realizację przedsięwzięcia została przyznana dotacja w wysokości 40 tys. złotych. Wkład własny braniewskiego starostwa wyniósł 10 tys. złotych.

Był to projekt pilotażowy, nigdy wcześniej nie realizowany na terenie powiatu oraz miasta Braniewa. Potrzeba jego realizacji wynikała z przeprowadzonych wcześniej debat społecznych, rozmów z mieszkańcami i przede wszystkim z przeprowadzonej specjalnie na potrzeby projektu analizy zdarzeń drogowych z udziałem pieszych na przestrzeni ostatnich trzech lat.

„Patrz na mnie” to nie tylko apel pieszych skierowany do kierowców, ale także komunikat od kierujących do niechronionych uczestników ruchu drogowego, by przed każdym przekroczeniem jezdni zachowali wszelkie środki ostrożności, czujnie obserwując tych, którzy właśnie dojeżdżają do przejść. Projekt miał na celu edukowanie pieszych w kwestii ich bezpieczeństwa na drodze, jak również kierowców pod kątem właściwych zachowań względem wspomnianej grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pierwszy etap projektu obejmował 90 spotkań edukacyjnych dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów z policjantami. Funkcjonariusze uzmysławiali słuchaczom przyczyny niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych oraz udzielali im cennych rad dotyczących unikania zagrożeń.

W drugiej fazie piesi uczestniczyli w zajęciach praktycznych (40 godzin lekcyjnych), podczas których nabywali umiejętności prawidłowego i przede wszystkim bezpiecznego przechodzenia na drugą stronę jezdni. Po zakończonych zajęciach każdy z nich otrzymał element odblaskowy.

W minioną środę 4 grudnia odbyła się gala podsumowująca przedsięwzięcie. W trakcie trwania gali zaprezentowano premierowo stworzone na potrzeby projektu spoty, mające na celu edukować zarówno pieszych, jak i kierowców w kwestii bezpiecznych zachowań na pasach. Filmy krótko, ale bardzo dosadnie pokazały w jakich okolicznościach najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń z udziałem pieszych.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Spot zauważony i pochwalony

„W zalewie tandetnych filmików powstających w Polsce, spot edukacyjny z Braniewa jest prawdziwym arcydziełem. Bo gdy zwykle „zrobienie spotu” polega w 99 proc. przypadków na schematycznym pokazywaniu pieszych chodzących bez odblasków i to jeszcze najczęściej z błędem merytorycznym (piesi w tych spotach najczęściej idą niezgodnie z prawem prawą stroną drogi), to w Braniewie pomyśleli o tym, żeby pouczyć kierowców potrącających pieszych na pasach. A to jest jeden z poważniejszych problemów w kraju”.

Źródło: www.brd24.pl – portal o bezpieczeństwie


Następnie na scenę zaproszono kolejno laureatów wszystkich konkursów.

Jako pierwsze po odbiór nagród zaproszono dzieci, które wzięły udział w konkursie plastycznym ,,Bezpieczny pieszy”. Uczestnicy tworzyli prace różną techniką, a do rozstrzygnięcia doszło na początku listopada. W sumie do braniewskiej komendy wpłynęło blisko 150 prac.

 

Zwycięzcy konkursów

W kategorii obejmującej dzieci z przedszkoli oraz „zerówek” pierwsze miejsce zajął Mateusz Koczan.
Wyróżnienia przyznano:
- Hani Pietkiewicz, Julii Jureko oraz Letycji Zamaro z przedszkola „Bajka”,
- Joannie Łapińskiej z przedszkola „Biedronka”,
- Michałowi Dragunowi z przedszkola „Kubuś Puchatek”,
- dzieciom ze Żłobka Miejskiego nr 2.

W kategorii klas I-III:
1 (ex aequo) – Amadeusz Popek oraz Natalia Bołba z SP nr 3 w Braniewie.
Wyróżnienia:
- Marianna Adamczyk z kl. I SP3,
- Jakub Lendzioszek ze SOSW,
- Alicja Małkiewicz.

W kategorii klas IV-V:
1. Kacper Grabowski z klasy V SP5.
Wyróżnienia:
- Wiktoria Ostrowska,
- Paweł Kwiatkowski.

W kategorii klas VI-VIII:
1. Oleg Trapiszczonek.
Wyróżnienia:
- Julian Rutkowski,
- Julia Kunkowska,
- Zofia Lachowicz.


Kolejna na scenę wkroczyła młodzież. Byli to uczestnicy testu. Ten odbył się w połowie października, w każdej ze szkół średnich w Braniewie.
„Test wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pieszych” składał się z 40 pytań zamkniętych. Uczestniczyło w nim ponad 80 uczniów.
 

Najlepsi w teście

Najlepszą znajomością zagadnienia wykazali się:
1. Mariusz Nowosiak,
2. Weronika Sęczyk,
3. (z taką samą liczbą punktów): Andrzej Maciejewski, Dominika Nahańska oraz Weronika Gajewska.


Wśród laureatów nie zabrakło także seniorów, którzy bardzo aktywnie włączyli się w realizowany projekt. W czerwcu tego roku starostwo ogłosiło konkurs na hasło do spotu, którego celem jest promowanie bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym. Udział mógł wziąć każdy mieszkaniec powiatu braniewskiego, który ukończył 55 rok życia.
 

Najlepsze hasła

Z 18 nadesłanych prac wybrano autora najlepszego hasła, a tym samym wskazano zwycięzcę.
Pierwsze miejsce zajęła Halina Romasz.
Wyróżniono: Henryka Niemiec, Ewa Szymańska oraz Tadeusz Fred.


Pod koniec wydarzenia głos zabrał nadinsp. Tomasz Klimek, komendant wojewódzki Policji w Olsztynie, który w swoim przemówieniu podkreślił rolę działań profilaktycznych, dziękując przy tym wszystkim funkcjonariuszom oraz samorządowcom zaangażowanym w realizację projektu.

Szef warmińsko-mazurskich policjantów nie zakończył na tym swojej wizyty w powiecie braniewskim. Wśród seniorów wyróżnionych za stworzenie hasła na potrzeby projektu znalazły się także dwie panie, które ze względy na swój stan zdrowia nie mogły wziąć udziału w gali. Dlatego nadinsp. Tomasz Klimek podjął decyzję, że osobiście i w towarzystwie nadkom. Tadeusza Telengi, komendanta powiatowego Policji w Braniewie odwiedzi 84-letnią Zofię Dorawę i 72-letnią Barbarę Tupko, podopieczne Fundacji Żółty Szalik we Fromborku. Podczas spotkania obie panie otrzymały upominki od komendantów i odwdzięczyły się im ciepłą herbatą, słodkim poczęstunkiem i bardzo miłą rozmową.

mł. asp. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
www
www 10.12.2019, 21:06
Nie zwalnia na trasie Biedkowo -Frombork, spychając (wymuszając) pojazdy jadące z przeciwka do rowu.
BUSEK
BUSEK 09.12.2019, 22:00
Kierowca autobusu z Fromborka, ,prędzej czy pózniej kogos zabije

Pozostałe