Nowi terytorialsi zasilą jednostkę w Braniewie

  • 05.12.2019, 17:09 (aktualizacja 08.12.2019, 22:39)
  • Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
Nowi terytorialsi zasilą jednostkę w Braniewie © DWOT
BRANIEWO. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy w minioną niedzielę złożyli przysięgę, rozpoczną służbę także w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie.

Przysięgę w Giżycku złożyło ponad 90 żołnierzy. Ponad 20 z nich rozpocznie służbę w Braniewie.

Ochotnicy wstąpili w szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej 16 listopada. To ludzie o różnych zawodach, zainteresowaniach i pasjach. Są m.in. nauczyciele i uczniowie, przedsiębiorcy, prawnicy, mechanicy, operatorzy maszyn. Jest też weterynarz, lakiernik, fizjoterapeuta, szkutnik i podkuwacz koni.  

Przez szesnaście dni szkolili się intensywnie w 41 Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku, ucząc się taktyki, marszu w terenie, zachowania w przypadku ataku, bytowania, elementów survivalu, obsługi radiostacji. Dużo zajęć było na strzelnicy, gdzie żołnierze uczyli się obsługi broni. Ważnym elementem szkolenia była także pierwsza pomoc przedmedyczna na polu walki.

— Szkolenie podstawowe to jedynie wstęp do dalszego szkolenia, które trwa 3 lata — podkreśla płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. — Są to nie tylko szkolenia rotacyjne – czyli jeden weekend w miesiącu. To także szkolenia dodatkowe i dwutygodniowy poligon, po każdym roku służby. W sumie żołnierze przez trzy lata spędzą w mundurze ponad 4 miesiące.

Uroczystości towarzyszyły ogromne emocje. Tak po stronie żołnierzy, jak i rodzin, które przyjechały uczestniczyć w tym wydarzeniu.
 

Skąd są, kim są?
Składający przysięgę to mieszkańcy powiatów: giżyckiego, kętrzyńskiego, ełckiego, piskiego, oleckiego, elbląskiego, bartoszyckiego, pasłęckiego, ostródzkiego, olsztyńskiego. Przeprowadzone analizy pokazują, że to ludzie młodzi. Ponad 60% nowych Terytorialsów nie ukończyła jeszcze 25 lat. Blisko 20% Terytorialsów składających przysięgę posiada wykształcenie wyższe, a prawie 40% wykształcenie średnie, z czego większość to uczniowie.

 

O brygadzie
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Terenem działań jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): Morągu, Braniewie, Giżycku, Olsztynie oraz kompania saperów w Ełku. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

 

O WOT
Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 22 600 żołnierzy, w tym ponad 2200 Terytorialsów z Warmii i Mazur. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Zdjęcia (11)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe