To już ostatni koncert w braniewskiej bazylice

  • 25.10.2019, 22:07 (aktualizacja 25.10.2019, 22:12)
  • Inf. prasowa Organizatorów
To już ostatni koncert w braniewskiej bazylice
W bazylice mniejszej pw. św. Katarzyny w Braniewie dobiega końca II Braniewska Jesień Organowa. W tę sobotę (26 października) ostatni koncert. Wystąpi Wolfgang Seifen z Berlina.

W minioną sobotę (19 października) odbył się piąty, a więc przedostatni koncert w ramach II Braniewskiej Jesieni Organowej. W trakcie recitalu wystąpił Adam Kowalski, artysta działający na Warmii i Mazurach. Program koncertu został objęty klamrą składającą się z monumentalnych preludiów i fug Jana Sebastiana Bacha – D-dur i e-moll. Pomiędzy tymi utworami można było wysłuchać improwizacji organowych w różnych stylach oraz jednej z Sonat Organowych Felixa Mendelssohna.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest improwizacja organowa. Sens i znaczenie tej sztuki był wyjaśniany słuchaczom w trakcie trwania kolejnych wieczorów muzycznych w bazylice.

W tę sobotę (26 października) o godzinie 19:00 odbędzie się ostatni recital. To bardzo mocny akcent na uwieńczenie festiwalu, bowiem w Braniewie będziemy gościć wybitnego wirtuoza organowego, będącego niekwestionowanym światowym autorytetem w dziedzinie improwizacji organowej. Wolfgang Seifen z Berlina wykona koncert składający się z trzech bloków improwizacji o różnym charakterze. Po recitalu w Braniewie artysta uda się na Akademię Muzyczną w Gdańsku, aby tam prowadzić zajęcia w formie warsztatów dla zainteresowanych organistów z całej Polski.

Program koncertu:

1. Preludium i fuga w stylu niemieckiego baroku

2. Drei Charakterstücke w stylu niemiecko - romantycznym
* Andante cantabile
* Arabeske
* Scherzo

3. Tryptyk Symfoniczny
* Allegro vivace
* Adagio espressivo
* Finale

 

Wolfgang Seifen – pierwsze lekcje fortepianu i teorii pobierał u Hermanna Krälinga. W 1967 wstąpił do gimnazjum muzycznego Regensburger Domspatzen. W latach 1973-1976 odbył studia w zakresie muzyki kościelnej w Aachen, gdzie również otrzymał pierwsze stanowisko organisty w Nikolauskirche. W 1983-2000 był organistą, dyrygentem chóru i orkiestry Papieskiej Bazyliki Mariackiej w Kevelaer (organy Seiferta, 128 głosów). W latach 1989-1992 prowadził klasę organów, improwizacji i gry liturgicznej w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie, następnie w Düsseldorfie (1989-2000), gdzie przyznano mu tytuł profesora honorowego. Od 2000 roku jest profesorem improwizacji i gry liturgicznej na Uniwersytecie Artystycznym (UDK) w Berlinie. W 2004 został mianowany organistą tytularnym Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche w Berlinie. Jego niezwykle aktywna działalność artystyczna obejmuje nagrania płytowe, koncerty w Europie, USA, Japonii, prowadzenie kursów improwizacji, udział w pracach jury prestiżowych konkursów organowych. Artysta jest również kompozytorem (2006 – „Missa Solemnis” na orkiestrę symfoniczną, chór i organy „Tu es Petrus” skomponowaną na 80 urodziny papieża Benedykta XVI; kompozycje na chór, organy, muzyka kameralna) i współzałożycielem Międzynarodowej Akademii Improwizacji organowej w Altenburgu. Studenci z całego świata przybywają do Berlina by poznać jego technikę improwizacji.

 


 

 

Inf. prasowa Organizatorów

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe