Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Kacper Sielanko 1,5%

Organista ze Świętej Lipki zagra w braniewskiej bazylice

W ramach II Braniewskiej Jesieni Organowej już w tę sobotę (19 października) w braniewskiej bazylice wystąpi organista Adam Kowalski. To artysta działający na Warmii i Mazurach – jest głównym organistą w sanktuarium maryjnym w Świętej Lipce, gdzie znajduje się jeden z najsłynniejszych instrumentów organowych w okolicy.
Organista ze Świętej Lipki zagra w braniewskiej bazylice

Autor: © Archiwum organizatorów

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest improwizacja organowa. Jest to dziedzina muzyki, która przeżywa renesans. Sens i znaczenie tej sztuki jest wyjaśniany słuchaczom w trakcie trwania koncertów.

W najbliższą sobotę wystąpi organista Adam Kowalski. To artysta działający na Warmii i Mazurach - jest głównym organistą w sanktuarium maryjnym w Świętej Lipce, gdzie znajduje się jeden z najsłynniejszych instrumentów organowych w okolicy. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć jedne z ważniejszych kompozycji organowych Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Mendelssohna oraz improwizacje w rożnych stylach oparte na tematach znanych polskich pieśni kościelnych.
 

Program koncertu:
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i Fuga D-dur BWV 532
Adam Kowalski – Improwizowana partita w stylu barokowym na temat polskiej pieśni kościelnej
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Sonata No. 3 op. 65 in A major
Adam Kowalski – Improwizacja – Temat z wariacjami w romantycznym stylu
Adam Kowalski – Improwizacje w stylu wolnym na temat pieśni maryjnych
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i Fuga D-dur BWV 548


W minioną sobotę (12 października) odbył się już czwarty koncert w ramach II Braniewskiej Jesieni Organowej. Tym samym półmetek tego wydarzenia kulturalnego został przekroczony. Wystąpili organista Michał Markuszewski z Warszawy oraz zespół wokalny Vox Intensa z Gdańska pod dyrekcją Sławomira Bronka. Wśród bogatego programu koncertu pojawiły się nieczęsto grane utwory z literatury organowej autorstwa C. Balbastre'a oraz F. Boëly'ego, a także improwizacje organowe w stylu barokowym, romantycznym i współczesnym. Z kolei zespół Vox Intensa zaprezentował polską polifoniczną muzykę dawną oraz chorał gregoriański.

Kolejny koncert – ostatni – odbędzie się 26 października o godzinie 19:00. Wystąpi Wolfgang Seifen (organy).

 


 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama