Organista ze Świętej Lipki zagra w braniewskiej bazylice

  • 18.10.2019, 09:45 (aktualizacja 19.10.2019, 11:30)
  • Inf. prasowa Organizatorów
Organista ze Świętej Lipki zagra w braniewskiej bazylice © Archiwum organizatorów
W ramach II Braniewskiej Jesieni Organowej już w tę sobotę (19 października) w braniewskiej bazylice wystąpi organista Adam Kowalski. To artysta działający na Warmii i Mazurach – jest głównym organistą w sanktuarium maryjnym w Świętej Lipce, gdzie znajduje się jeden z najsłynniejszych instrumentów organowych w okolicy.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest improwizacja organowa. Jest to dziedzina muzyki, która przeżywa renesans. Sens i znaczenie tej sztuki jest wyjaśniany słuchaczom w trakcie trwania koncertów.

W najbliższą sobotę wystąpi organista Adam Kowalski. To artysta działający na Warmii i Mazurach - jest głównym organistą w sanktuarium maryjnym w Świętej Lipce, gdzie znajduje się jeden z najsłynniejszych instrumentów organowych w okolicy. W trakcie koncertu będzie można usłyszeć jedne z ważniejszych kompozycji organowych Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Mendelssohna oraz improwizacje w rożnych stylach oparte na tematach znanych polskich pieśni kościelnych.
 

Program koncertu:
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i Fuga D-dur BWV 532
Adam Kowalski – Improwizowana partita w stylu barokowym na temat polskiej pieśni kościelnej
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Sonata No. 3 op. 65 in A major
Adam Kowalski – Improwizacja – Temat z wariacjami w romantycznym stylu
Adam Kowalski – Improwizacje w stylu wolnym na temat pieśni maryjnych
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i Fuga D-dur BWV 548


W minioną sobotę (12 października) odbył się już czwarty koncert w ramach II Braniewskiej Jesieni Organowej. Tym samym półmetek tego wydarzenia kulturalnego został przekroczony. Wystąpili organista Michał Markuszewski z Warszawy oraz zespół wokalny Vox Intensa z Gdańska pod dyrekcją Sławomira Bronka. Wśród bogatego programu koncertu pojawiły się nieczęsto grane utwory z literatury organowej autorstwa C. Balbastre'a oraz F. Boëly'ego, a także improwizacje organowe w stylu barokowym, romantycznym i współczesnym. Z kolei zespół Vox Intensa zaprezentował polską polifoniczną muzykę dawną oraz chorał gregoriański.

Kolejny koncert – ostatni – odbędzie się 26 października o godzinie 19:00. Wystąpi Wolfgang Seifen (organy).

 


 

 

Inf. prasowa Organizatorów

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe