Muzyka organowa i chorał gregoriański

  • 11.10.2019, 21:00
  • Inf. prasowa Organizatorów
Muzyka organowa i chorał gregoriański © Archiwum organizatorów
Zapraszamy na kolejny koncert w ramach II Braniewskiej Jesieni Organowej. Już w tę sobotę (12 października) w braniewskiej bazylice wystąpi Michał Markuszewski oraz zespół wokalny Vox Intensa. W trakcie koncertu zostanie zaprezentowana muzyka organowa, polifoniczna polska muzyka dawna oraz chorał gregoriański.

W minioną sobotę (5 października) odbył się trzeci koncert w ramach II Braniewskiej Jesieni Organowej, w trakcie którego wystąpili Roman i Maria Peruccy z Gdańska. Zaprezentowana przez artystów muzyka na skrzypce i organy oraz na organy solo w większości była autorstwa kompozytorów polskich z XIX i XX wieku.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest improwizacja organowa. Jest to dziedzina muzyki, która przeżywa renesans. Sens i znaczenie tej sztuki jest wyjaśniany słuchaczom w trakcie trwania koncertów.

W najbliższą sobotę wystąpi Michał Markuszewski oraz zespół wokalny Vox Intensa (dyrygent Sławomir Bronk). W trakcie koncertu zostanie zaprezentowana oczywiście muzyka organowa, polifoniczna polska muzyka dawna oraz chorał gregoriański.

 

Program koncertu:
Claude Balbastre (1724-1799) – Canonnade (organy solo)
Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1665-1734) – Missa Rorate II – Rorate caeli, Tolite portas, Alleluja, Ave Maria, Alleluja, Post partum, Ave Maria gratia plena, Ave Regina caelorum (zespół wokalny solo)
Michał Markuszewski (*1980) – Preludium pro Organo Pleno (organy solo) – improwizacja w stylu barokowym (zespół wokalny solo)
Anonim, t. Władysław z Gielniowa – Pieśń o Bożem umęczeniu (zespół wokalny solo)
Wacław z Szamotuł (~1524-~1560) – Kryste, dniu naszej światłości (zespół wokalny solo)
Bartłomiej Pękiel – O adoranda Trinitas, Sub tuum praesidium (zespół wokalny solo)
Michał Markuszewski (*1980) – 2 Improwizacje w wolnym stylu (organy solo)
Chorał gregoriański – In. Ad te levavi, In. Misericordia Domini (zespół wokalny solo)
Alexandre Pierre-Francois Boëly (1785-1858) – Fantazja i Fuga B-dur op. 18 nr 6 (organy solo)
Michał Markuszewski (*1980) – Trzy improwizacje romantyczne: Scherzoso, Cantilene, Final (zespół wokalny solo)

 

Michał Markuszewski (organy)
Urodził się w Warszawie w 1980 roku. W 2004 roku ukończył z wyróżnieniem studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, w klasie organów prof. Joachima Grubicha, a także w klasie fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda. W 2007 roku ukończył studia (specjalizacja - improwizacja organowa) na Universität der Künste w Berlinie w klasie prof. Wolfganga Seifena. W 2008 roku ukończył studia podyplomowe w klasie mistrzowskiej prof. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu.
Do jego największych osiągnięć należą: II nagroda w konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy (1998), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii (2000) i wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworów Jana Sebastiana Bacha oraz nagroda prezydenta miasta Gdańsk, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Zürychu-Wiedikon (2007).
W 2007 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Występował z recitalami na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach w Polsce, na Litwie, Słowacji, Ukrainie, w Czechach, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz ponad 170 miastach w Niemczech.
Michał Markuszewki zajmuje się również problemami ochrony zabytkowych organów. Jest członkiem Stowarzyszenia na rzecz badań i utrzymania śląskich organów VEESO oraz od 2001 członkiem niemieckiego Towarzystwa przyjaciół organów GdO.  Wykonał ponad 350 dokumentacji zabytkowych polskich organów.
Uczestniczył również w wielu projektach restauracji zabytkowych organów, jak również był konsultantem przy budowie nowych instrumentów.
Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem w latach 2004-2008 odrestaurowano zabytkowe organy (firmy Schlag und Söhne z 1900 roku) w kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie, gdzie od 2004 roku pełni funkcję organisty.
Od 2012 wykłada improwizację organową na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Vox Intensa
Męski zespół wokalny wywodzący się ze studenckiej Scholi Cantorum specjalności Muzyka kościelna, gdańskiej Akademii Muzycznej. Za główny cel artystycznej działalności zespół obrał sobie wykonawstwo łacińskiej monodii liturgicznej w duchu zasad semiologii gregoriańskiej opracowanej przez Dom Eugèna Cardine'a.
W repertuarze Vox Intensa znajdują się także utwory polifoniczne dawnych epok muzycznych ze szczególnym uwzględnieniem twórczości polskich kompozytorów od średniowiecza do baroku. Zespół w obecnym składzie, pod starą nazwą - Schola Cantorum koncertował podczas licznych festiwali zarówno w kraju jak i za granicą m.in. : XXIII International Choir Festival of Sacred, Advent and Christmas Music in Caunas /2015/, The International Choral Music Festival in Miedzyzdroje /2017/, 65° Concorso Polifonico Internazionale Guido d'Arezzo /2017, II miejsce w kategorii chorału gregoriańskiego/, Malta International Choir Festival /2017, zwycięstwo w kategorii chorału gregoriańskiego/. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Sławomir Bronk.

 

Terminarz pozostałych koncertów (początek o godz. 19:00):

19 października – Adam Kowalski (organy)
26 października – Wolfgang Seifen (organy)

 


 

 

Inf. prasowa Organizatorów

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe