Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wybory do Rady Powiatu Braniewskiego – Wojciech Andrearczyk

Na początek podstawowe szkolenie. Później trzy lata formacji

60 ochotników rozpoczęło 16-dniowe szkolenie podstawowe w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie. Przed nimi kilkanaście intensywnych dni nauki taktyki, strzelania i działań na polu walki. Cały cykl szkoleniowy trwa 3 lata. W czasie szkoleń rotacyjnych i poligonów (dwa tygodnie po każdym roku) żołnierze zdobywają wiedzę praktyczną i teoretyczną, w tym specjalistyczną.
Na początek podstawowe szkolenie. Później trzy lata formacji

Autor: © Anna Szczepańska / 43blp

Ponad połowa nowych żołnierzy to mieszkańcy Elbląga, Pasłęka i powiatu elbląskiego. Pozostali są z Olsztyna, Braniewa, Kętrzyna i wielu innych miejscowości województwa warmińsko-mazurskiego.
Po zakończonym szkoleniu 43 z nich rozpocznie szkolenie w braniewskim batalionie.

33 nowych terytorialsów to ludzie młodzi, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat. Wśród nich największą grupę stanowią uczniowie.
Wcieleni w minioną sobotę ochotnicy to ludzie o różnych zawodach, pasjach i zainteresowaniach. Są m.in. pracownicy ZUS, urzędnicy z urzędu miasta i urzędu pracy, jest radiolog, prawnik i dwóch rolników.

Dlaczego zdecydowali się na służbę?
— Chciałem się sprawdzić, zobaczyć, jak to jest w wojsku — mówi jeden z żołnierzy. — Do tej pory nie miałem żadnej styczności z wojskiem, więc wszystko jest dla mnie nowe. Sam nie wiem, czego spodziewać się po szkoleniu. Słyszałem jedynie, że nie jest łatwo, że jest wyczerpujące.

I to prawda. Każdy dzień żołnierze zaczynają pobudką około godz. 5:00. Później zaprawa – przebieżka, gimnastyka. W dalszej części dnia czekają na nich zajęcia praktyczne z posługiwania się bronią (w tym oczywiście strzelania), zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też orientacji topograficznej.
Na dwa dni przed przysięgą odbędą egzamin końcowy na tzw. pętli taktycznej. Szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą wojskową w Braniewie (20 października).

 

Na czas pokoju i wojny
Wojska Obrony Terytorialnej pozwalają łączyć ze sobą służbę wojskową i pracę, naukę, hobby, czas spędzony z rodziną.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama