Na początek podstawowe szkolenie. Później trzy lata formacji

  • 08.10.2019, 09:17 (aktualizacja 08.10.2019, 09:22)
  • Wojciech Andrearczyk
Na początek podstawowe szkolenie. Później trzy lata formacji © Anna Szczepańska / 43blp
60 ochotników rozpoczęło 16-dniowe szkolenie podstawowe w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie. Przed nimi kilkanaście intensywnych dni nauki taktyki, strzelania i działań na polu walki. Cały cykl szkoleniowy trwa 3 lata. W czasie szkoleń rotacyjnych i poligonów (dwa tygodnie po każdym roku) żołnierze zdobywają wiedzę praktyczną i teoretyczną, w tym specjalistyczną.

Ponad połowa nowych żołnierzy to mieszkańcy Elbląga, Pasłęka i powiatu elbląskiego. Pozostali są z Olsztyna, Braniewa, Kętrzyna i wielu innych miejscowości województwa warmińsko-mazurskiego.
Po zakończonym szkoleniu 43 z nich rozpocznie szkolenie w braniewskim batalionie.

33 nowych terytorialsów to ludzie młodzi, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat. Wśród nich największą grupę stanowią uczniowie.
Wcieleni w minioną sobotę ochotnicy to ludzie o różnych zawodach, pasjach i zainteresowaniach. Są m.in. pracownicy ZUS, urzędnicy z urzędu miasta i urzędu pracy, jest radiolog, prawnik i dwóch rolników.

Dlaczego zdecydowali się na służbę?
— Chciałem się sprawdzić, zobaczyć, jak to jest w wojsku — mówi jeden z żołnierzy. — Do tej pory nie miałem żadnej styczności z wojskiem, więc wszystko jest dla mnie nowe. Sam nie wiem, czego spodziewać się po szkoleniu. Słyszałem jedynie, że nie jest łatwo, że jest wyczerpujące.

I to prawda. Każdy dzień żołnierze zaczynają pobudką około godz. 5:00. Później zaprawa – przebieżka, gimnastyka. W dalszej części dnia czekają na nich zajęcia praktyczne z posługiwania się bronią (w tym oczywiście strzelania), zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też orientacji topograficznej.
Na dwa dni przed przysięgą odbędą egzamin końcowy na tzw. pętli taktycznej. Szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą wojskową w Braniewie (20 października).

 

Na czas pokoju i wojny
Wojska Obrony Terytorialnej pozwalają łączyć ze sobą służbę wojskową i pracę, naukę, hobby, czas spędzony z rodziną.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Wojciech Andrearczyk

Zdjęcia (7)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe