Czas na małżeństwo. Wystąpią Roman i Maria Peruccy

  • 04.10.2019, 18:46
  • Inf. prasowa Organizatorów
Czas na małżeństwo. Wystąpią Roman i Maria Peruccy © Archiwum organizatorów
W bazylice mniejszej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie trwa II Braniewska Jesień Organowa.

W minioną sobotę odbył się kolejny koncert w ramach II Braniewskiej Jesieni Organowej, w trakcie którego wystąpił Patryk Podwojski oraz Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W trakcie tego wydarzenia zabrzmiały utwory na chór solo, improwizacje organowe w stylu barokowym i romantycznym oraz angielska muzyka sakralna na chór i organy z XIX i XX wieku. Repertuar wzbudził na tyle duże zainteresowanie słuchaczy, że zabrzmiał jeszcze utwór na bis, którym było Ubi Caritas Marcela Durufle.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest improwizacja organowa. Jest to dziedzina muzyki, która przeżywa renesans. Sens i znaczenie tej sztuki jest wyjaśniany słuchaczom w trakcie trwania koncertów.

W najbliższą sobotę (5 października) wystąpią Roman i Maria Peruccy.

 

Roman Perucki (organy) – urodzony w Gdańsku, profesor gdańskiej Akademii Muzycznej, I organista Katedry Oliwskiej (Gdańsk). Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. W swoim dorobku ma już ponad 2000 koncertów. Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku, Kanadzie i USA. Organizator międzynarodowych festiwali związanych z muzyką organową, w tym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Juror wielu konkursów organowych. Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody: złota odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej (2005), srebrny medal Gloria Artis (2007), Pomorska Nagroda Artystyczna Gryf Pomorski (2007) oraz najwyższe odznaczenia papieskie: Pro eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. Nagrał ponad 30 płyt CD, m.in. z Marią Perucką – skrzypce, Maximem Vengerovem – skrzypce, Johannesem Skudlikiem – fortepian, Dariuszem Mikulskim – waltornia, Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Maria Perucka (skrzypce) – jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego. Brała udział w licznych, międzynarodowych kursach mistrzowskich. Występowała w kwartecie smyczkowym, z którym brała udział w wielu konkursach muzyki kameralnej (m.in. laureatka III nagrody – Łódź 1986). Jako solistka występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, a w Zespole Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis była koncertmistrzem. Jest członkiem kwartetu skrzypiec 4PM. Koncertuje w wielu kościołach i salach koncertowych w miastach polskich oraz w Niemczech, Francji, Włoszech, Belgii, Finlandii, Szwecji i Norwegii, w tym z wieloma wybitnym solistami i organistami. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej II stopnia w Gdyni, między innymi z uczniami swojej klasy brała udział w mistrzowskich kursach skrzypcowych prowadzonych przez Maxima Vengerowa i Siergieja Stadlera.

 

Program koncertu:

Henryk Wieniawski (1835 - 1880)
Legenda (skrzypce + organy)

Aleksander Zarzycki (1834 - 1895)
Romans op. 16 (skrzypce + organy)

Jan Ignacy Paderewski (1860 - 1941)
Melodia op. 16 nr 2 (skrzypce + organy)

Mieczysław Surzyński (1866 - 1924)
Improwizacje nt. Kto się w opiekę (organy solo)

Grażyna Bacewicz (1909 - 1969)
Kaprys polski (skrzypce solo)

Feliks Nowowiejski (1877 - 1946)
Temat z wariacjami z VII Symfonii organowej A-dur op. 45 (organy solo)

Janusz Bielecki (*1961) (arr. T. Kassak)
3 Pieśni (skrzypce + organy):
Nostalgia,
W moim ogródku,
W barokowym zwierciadle

 

Terminarz pozostałych koncertów (początek o godz. 19:00):

12 października – Michał Markuszewski (organy), Vox Intensa – zespół wokalny; dyrygent Sławomir Bronk
19 października – Adam Kowalski (organy)
26 października – Wolfgang Seifen (organy)

 


 

 

Inf. prasowa Organizatorów

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe