Braniewscy terytorialsi wśród wyróżnionych

  • 03.10.2019, 18:02 (aktualizacja 03.10.2019, 18:04)
  • Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
Braniewscy terytorialsi wśród wyróżnionych © DWOT
Porządkowanie miejsc pamięci na warszawskiej „Łączce”, montowanie na krzyżach tabliczek z wizerunkami zamordowanych, pomoc wolontariuszom i pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji w pracach poszukiwawczych szczątków żołnierzy antykomunistycznego podziemia, uczestnictwo w ostatniej drodze Bohaterów, czy też spotkania z Powstańcami – to tylko niektóre działania terytorialsów z Warmii i Mazur, które doceniła kapituła nagrody Wawa Bohaterom.

Wczoraj (2 października) dowódca formacji, gen. dyw. Wiesław Kukuła, podczas gali Wawa Bohaterom w Warszawie odebrał główną nagrodę, która przyznawana jest osobom, organizacjom oraz instytucjom za działania na rzecz kombatantów, a szczególnie powstańców warszawskich. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała wyróżnienie, a nagrodę odebrał dowódca brygady, płk Mirosław Bryś.

Terytorialsi z dumą dziedziczą tradycje, dorobek i wartości powojennych organizacji niepodległościowych. Podobnie jak ich poprzednicy, stawiają na organizację struktur terytorialnych, budowę bezpieczeństwa lokalnego, umacnianie patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności.

Żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, wchodzącego w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, swoją postawą pokazują, że zasługują na kontynuowanie tak chlubnych tradycji.
— Nie ma dla nas cenniejszej lekcji historii od spotkań z bohaterami, którzy chętnie opowiadają o swoich losach — podkreślają z dumą terytorialsi. — W żołnierzach Armii Krajowej widzimy żołnierzy polskiego podziemia, z którymi się identyfikujemy i wobec których mamy wielki dług pamięci. Najlepszym jej wyrazem jest czynna kontynuacja misji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom polskich żołnierzy.

Każdego dnia służby terytorialsi poprzez dbanie o groby poległych oddają hołd żołnierzom, którzy w czasie największej próby stanęli w obronie niepodległości naszej Ojczyzny.
— Ktoś może zadać pytanie dlaczego to robimy? Po co? Odpowiedzią są słowa wypowiedziane przez wybitnego Polaka, żołnierza Marszałka Józefa Piłsudskiego: Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości — podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś. — Jestem dumny z moich żołnierzy, którzy wiedzą, że to pokora, samodyscyplina i niezłomność definiują ich służbę wojskową, a pomoc weteranom traktują jako ogromną odpowiedzialność, ale i powód do dumy.

Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Zdjęcia (6)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe