Chór w braniewskiej bazylice

  • 27.09.2019, 18:28
  • Inf. prasowa Organizatorów
Chór w braniewskiej bazylice © Archiwum organizatorów
W bazylice mniejszej św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie trwa II Braniewska Jesień Organowa. W najbliższą sobotę (28 września) wystąpi dyrektor artystyczny festiwalu Patryk Podwojski oraz Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którego dyrygentem jest Karol Hilla.

Koncert inauguracyjny II Braniewskiej Jesieni Organowej odbył się w minioną sobotę. Wystąpił na nim Martin Gregorius i Magdalena Cornelius. Zabrzmiały kompozycje głównie twórców polskich. Została zaprezentowana m. in. twórczość Stanisława Moniuszki, którego rok w Polsce aktualnie obchodzimy. Koncert uwieńczyła improwizacja Martina Gregoriusa nt. pierwszego hymnu Polski – Bogurodzicy.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest improwizacja organowa. Jest to dziedzina muzyki, która przeżywa renesans. Sens i znaczenie tej sztuki jest wyjaśniany słuchaczom w trakcie trwania koncertów.

W najbliższą sobotę wystąpi dyrektor artystyczny festiwalu Patryk Podwojski oraz Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którego dyrygentem jest Karol Hilla.

 

Patryk Podwojski – organista Archikatedry w Gdańsku-Oliwie. W 2018 r. ukończył studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego, dr Hanny Dys i mgr Macieja Zakrzewskiego. W 2018 roku rozpoczął studia w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena na Universität der Künste w Berlinie. W plebiscycie Dziennika Bałtyckiego został osobowością 2015 roku powiatu Starogardzkiego w dziedzinie kultury. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych organistów. Pełni funkcję prezesa Fundacji Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego, z którą organizuje koncerty muzyki organowej. Jest również dyrektorem artystycznym Braniewskiej Jesieni Organowej. Koncertuje aktywnie jako solista i kameralista, współpracuje m.in. ze znakomitym saksofonistą Szymonem Zawodnym tworząc duet „Sound of Fusion”. Oprócz wykonawstwa muzyki organowej interesuje się rownież problematyką strojenia organów i ich naprawy. W 2017 roku wydał debiutancką płytę nagraną na organach Archikatedry w Gdańsku-Oliwie.

Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni pod dyrekcją Karola Hilla to pierwszy akademicki chór działający w tym mieście. Powstał jesienią 2001 roku i od tego czasu zrzesza studentów, absolwentów, pracowników i sympatyków Uczelni. W repertuarze zespołu znajdują się utwory reprezentujące różne epoki, od małych form a’cappella po wielkie dzieła wokalno-instrumentalne. Formacja ma w swoim dorobku płytę CD a także nagrania radiowe i telewizyjne, w tym udział w pełnometrażowej produkcji filmowej. W styczniu 2019 r. chór wystąpił ze słynnym włoskim tenorem – Andrea Bocellim. Chór jest laureatem licznych nagród zdobytych podczas konkursów i festiwali w kraju i zagranicą.

 

Program koncertu:

Łukasz Urbaniak (*1980)
Crucem tuam (chór solo)

Feliks Nowowiejski (1887-1946)
Parce Domine (chór solo)

Marcin Wawruk (*1963)
Ceciliada (chór solo)

Patryk Podwojski (*1992)
Improwizowana partita barokowa na temat pieśni kościelnej Bądźe pozdrowiona (organy solo)

William Lloyd Webber (1914 - 1982)
Missa Princeps Pacis (chór + organy)

Charles Villiers Stanford (1852 - 1924)
Ye Choirs of New Jerusalem (chór + organy)

Patryk Podwojski (*1992)
Temat i wariacje – improwizacja w romantycznym stylu (organy solo)

Ralph Vaughan (1872-1958)
Antiphon (chór + organy)

 

Terminarz pozostałych koncertów (początek o godz. 19:00):

5 października – Roman Perucki (organy), Maria Perucka (skrzypce)
12 października – Michał Markuszewski (organy), Vox Intensa – zespół wokalny; dyrygent Sławomir Bronk
19 października – Adam Kowalski (organy)
26 października – Wolfgang Seifen (organy)

 


 

Inf. prasowa Organizatorów

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe